son haberler

SMS Yoluyla Dolandırılmayın!

Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2019 okunma

SMS Yoluyla Dolandırılmayın!
Asayiş
0

Vatandaşların cebindeki paraya göz diken dolandırıcılar sınır tanımıyor. Teknolojinin gelişmesiyle dolandırıcılar da iletişim dolandırıcılığına yönelirken özellikle sms yoluyla dolandırılanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Emniyet güçleri dolandırıcıların yöntemlerini bir bir deşifre ederken bu konuda vatadaşlara da önemli uyarılarda bulunuyor.

İletişim Yoluyla Dolandırıcılık

Dolandırıcılık suçu, türlerine göre farklılık gösterirken ülkemiz genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yönteminin “İletişim Yoluyla Dolandırıcılık” şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılık olduğu belirtildi.

Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşlarımızın iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırmakta.

Polis bu dolandırıcılık yöntemiyle ilgili “kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara;

1-FETÖ/PDY terör örgütüne adının karıştığını,

2-Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı,

3-Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı,

4-Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği,

5-Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı,

6-Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı,

7-İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği,

8-Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği ve operasyon bitimi parayı iade edecekleri, gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar” denildi.

“Hediye Kazandınız”

Dolandırıcılık yöntemleriyle ilgili verilen bilgilerde özellikle şu hususların altı çizildi; “Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşlarımızın telefon ekranında 155 Polis imdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler.

Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler.

Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için;

Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın.

Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 POLİS İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin”.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.