son haberler

Erasmus Projeleri Bu Toplantıda Tanıtıldı

Yayınlanma Tarihi: 5 Aralık 2018 okunma

Erasmus Projeleri Bu Toplantıda Tanıtıldı
Eğitim
0

Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen programda Erasmus projelerinin tanıtımı yapılırken Sertifika töreni de gerçekleştirildi.

Güney “Kendinizi Geliştirin”

Programa katılan Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney,”Bir amaç bir hedef bir heyecanla yola çıktınız. Eksiklerinizi gidermek, eğitimdeki hedeflerinizi gerçekleştirmek bizden daha iyi uygulamaları öğrenerek onları taklit ettiniz, kendinizi geliştirdiniz. Buradaki arkadaşlarınıza, meslektaşlarınıza bu anlamda katkı sağlayacaksınız. Erasmus projeleri 10 yıla yakın ülkemizde başarılı bir şekilde uygulanılıyor. Avrupa’nın inşa ettiği medeniyete baktığımızda, Avrupa’nın ortaya koyduğu standartlara baktığımızda ki bunla ilgili bakış açısı da belli bir birikime sahip olduğumuz zaman ancak bazı şeyleri değerlendirebiliyoruz” dedi.

“Bu Projeler Sayesinde Öğrenciler Yurtdışına Açılıyor”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, “Erasmus Programı eğitim kurumlarının birbirleri ile iş birliği yapmaya teşvik etmeye yönelik bir Avrupa programıdır. Eğitim kurumlarının birbirleriyle ortak projeler üretip hayata geçirmeleri ve kısa süreli  öğrenci ve personel değişikliği yapabilmeleri için karşılıksız maliyet sağlanmaktadır. Bilindiği gibi mesleki ve teknik eğitimde nitelikli iş gücü ihtiyacı her geçen gün önemini arttırmaktadır. Bu projeler sayesinde öğrenci ve öğretmenlerimiz yurt dışı deneyimi yaşamakta ve farklı yaşam ve kültür tarzlarını tanıma ve öğrenme imkanı bulmaktadırlar. Böylelikle öğrencilerimin hayata bakış açısı değişmekte ve alanlarında ufukları genişlemekte sorumluluk duyguları artmaktadır” diye konuştu.

Okul Müdürü Ahmet Türköz ise “Ülkemiz ekonomisinde önemli rolü olan ve ülkemizin zengin potansiyelinin olduğu Turizm alanında ilgi alan ve 5 dalda eğitim öğretim yapan okulumuz bilişim,iletişim ve etkileşimin geliştiği değişimin çok hız kazandığı günümüz şartlarında alanda ki gelişmeleri takip etmek amacıyla yurt içi ve yurt dışı paydaşlarıyla Avrupa Birliği Erasmus  Plus projelerine katılmaktadır. 2016-2017 öğretim yılında öğreticiler Avrupa mutfağına ait lezzetlerin peşinden 2017-2018  öğretim yılında “Ünyeli Genç Turizmciler Staj İçin Avrupa’da” adlı projelerini gerçekleştirmiştir. 2018-2019 öğretim yılında Turizm eğitimcileri Avrupa Turizmini keşfediyor Projesini gerçekleştirecektir. Bu projeleri gerçekleştirdiğimiz zaman Entegrasyon belgesi almaya hak kazanacağız” dedi.

2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde uygulanan “Ünyeli Genç Turizmciler Staj İçin Avrupa’da” adlı Erasmus Plus Mesleki Eğitim Öğrenci Hareketliliği Projesi ile ilgili sunum yapan Okul Müdür Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Mehmet Güngör Can, “Erasmus plus programı organizasyon ve içeriği Avrupa birliği ve diğer ülkelerin sorumluluğunda olan ve Avrupa birliği ne üye adayların eğitim gençlik ve spor alanında politikalarını desteklemek ve geliştirmek için 2014-2020 yıllarında gerçekleştirilen bir programdır. Erasmus Plus projesi yine yaş ve eğitimlerine bakılmaksızın  yeni beceriler kazanılması onların kişisel gelişimlerini güçlendirmesi ve istihdam olanakları amaçlanmaktadır. Erasmus Plus Mesleki Eğitim Öğrenici personel Hareketliliği Projesi ise, mesleki eğitimde öğretmen öğrenci ve yeni mezunların belirli bir süre ile Avrupa birliği devletinde mesleki faaliyetlerde bulunulmaları için mali bir kaynak sağlayan bir programdır” dedi.

12/A sınıf öğrencisi Batuhan Keskin ise “Bu projede yer almamın sebebi öncelikle mesleki eğitime katkı sağlamak, yabancı dil seviyemi ilerletmek ve farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olmaktı. Proje önceside yabancı dil endişelerim vardı. Fakat bu endişeler proje kapsamında aldığımız yüz yüze online dediğimiz eğitim kursları sayesinde yerimi özgüvene bıraktım. Artık yapabileceğime dair kendime güveniyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, “Ünyeli Genç Turizmciler Staj İçin Avrupa’da” adlı projesi kapsamında İtalya ve Portekiz akışına katılan öğretmen ve öğrencilere belgeleri verildi.

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında okul adına katıldıkları 16. İstanbul Uluslararası Gastronomi Festivali’nin de bireysel ve ekip olarak derece Yiyecek İçecek Hizmetleri alanı öğrencilerine başarı belgeleri verildi. Ayrıca 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında 2.  Ulusal Kat Hizmetleri Yarışmasında ekip olarak derece alan Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı öğrencilerine de başarı belgeleri verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.