son haberler

Gençlere Üç Yabancı Dilde Eğitim, Burs, Maaş ve İş Garantisi

Yayınlanma Tarihi: 22 Temmuz 2020 okunma

Gençlere Üç Yabancı Dilde Eğitim, Burs, Maaş ve İş Garantisi
Eğitim
0

Ünye’de turizm alanında eğitim veren Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ortaokul idareci ve rehber öğretmenlerine yönelik düzenlediği toplantıda LGS ile Okulu tercih edecek öğrencilere sağlanacak burs, maaş ve iş garantisi imkanlarını anlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan “Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İşbirliği Protokolü” kapsamına Ordu ilinden Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi dahil edilmişti. Bu protokol ile birlikte Antalya’da beş yıldızlı dört oteli ile faaliyet gösteren Aydınbey Grup Otelleri ile eşleştirilen Okulu tercih edecek öğrenciler her yıl Mayıs-Eylül ayları arasında mesleki eğitimlerini bu işletmede yaparak maaş alacak ve okulda eğitim aldıkları Ekim-Nisan ayları arasında ise burs alacaklar. Okulda 9. Sınıftan itibaren İngilizce, 10.sınıftan itibaren Rusça ve üçüncü yabancı dil eğitimi verilecek. Öğrenciler mezuniyet sonrası ise işletmede %100 istihdam garantisi ile işe yerleştirilecekler. Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olan öğrenciler dilerlerse alanlarında yükseköğretime devam ederlerken burs almayı sürdürebilecekler.

Bu protokol ile sağlanan olanakları anlatmak üzere Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde ortaokul rehber öğretmenleri ve idarecilerine yönelik tanıtım toplantısı düzenlendi.

Kahvaltı ile başlayan toplantıda konuşan Okul Müdürü Hasan AYDIN, “2008 yılında eğitime başlayan Okulumuz bu yıl itibariyle uygulamaya konulan bu protokol ile yeni bir yapılanma sürecine girmiştir. Protokol ile sağlanan imkanlar bölgemiz gençlerine istihdam sağlama konusunda önemli bir fırsat yaratmaktadır” dedi.

Okul Müdür Yardımcısı Mehmet Güngör CAN, yaptığı sunumda protokol hakkında bilgi verirken Okulu, alan ve dallarını tanıttı.

Mehmet Güngör CAN, “Turizm sektöründe yabancı dil bilmek en önemli gerekliliklerden birisidir. Bu protokol kapsamında Okulumuz eğitim sistemi yoğun yabancı dil eğitimini içerecek şekilde yeniden yapılandırılmıştır. Okulumuzu tercih edecek öğrenciler 9. Sınıfta 20 saat İngilizce, 10. Sınıftan itibaren de İngilizcenin yanında Rusça ve üçüncü bir yaban dil eğitimi alacaklardır. Ayrıca protokol ile eşleştirildiğimiz işletmede maaş karşılığı staj yapacak öğrencilerimiz okul döneminde de burs almaya devam edeceklerdir. Mezun olunca da dilerlerse hemen işletmede işe yerleştirilecek, turizm alanında yükseköğretime devam etmek isterlerse de burslu alarak eğitimlerini tamamlayıp işletmede işe başlayacaklardır” diye konuştu.

Yapılan sunumda okul ile ilgili şu bilgiler verildi;

“Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi LGS Kontenjanları şunlardır;

Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı 60 kontenjan

Yiyecek İçecek Hizmetleri alanı 90 kontenjan

Proje Okulu Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni LGS ile tercih edecek öğrencilere sağlanacak olanaklar;

  1. Sınıf itibariyle İngilizce, 10. Sınıftan itibaren İngilizce, Rusça ve Üçüncü Yabancı dilde eğitim
  2. Sınıftan itibaren Ekim-Nisan ayları arasında aşağıda yazılı oranlarda burs;
  3. Sınıfta staj ücretinin %30’u (530 TL)
  4. Sınıfta staj ücretinin %40’ı (700 TL)
  5. Sınıfta staj ücretinin %50’si (880 TL)
  6. Sınıftan itibaren Mayıs-Eylül ayları arasında asgari ücretin %60’ı tutarında maaş (1.765 TL)

Mezuniyet sonrası %100 iş garantisi ile işe yerleşme (protokole dahil işletmede)

Ulusal ve Uluslararası Yarışmalara Katılma

Erasmus+ Projeleri ile Avrupa’da Staj fırsatı

eTwinning Projeleri ile Uluslararası proje deneyimi

Erkek pansiyonu

İki alan ve beş daldan birinde mesleki uzmanlaşma

Uygulama Oteli’nde uygulamalı eğitim çalışmalarına katılma olanağı

Her alan ve dala ait meslek atölyelerinde uygulamalı eğitim

İlimizde ve Antalya’da staj yapma imkanı”

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.