son haberler

Lise Tercihleri İçin UNİPORT’ta Stant Kuruldu

Yayınlanma Tarihi: 10 Temmuz 2018 okunma

Lise Tercihleri İçin UNİPORT’ta Stant Kuruldu
Eğitim
0

Ünye Rehberlik Araştırma Merkezi UNİPORT AVM’de kurdukları stant ile öğrencilere doğru tercih yapmaları konusunda yardımcı oluyor.

LGS sınavına giren öğrenciler için tercih dönemi 27 Haziran’da başlarken 13 Temmuz’da sona erecek. Ünye Rehberlik Araştırma Merkezi de öğrencilerin tercih konusunda sıkıntı yaşamaması için Uniport AVM’ye stant kurdu.

13 Temmuz’a kadar AVM’nin açık olduğu saatlerde hizmet verecek olan stantta öğrencilerin soruları yanıtlanacak. RAM Görevlisi Psikolojik Danışman İsmail Aksu stant ile ilgili yaptığı açıklamada “burayı açmamızdaki amaç; liselere geçiş yapacak olan öğrencilere kolaylık sağlamak, doğru tercih yapmalarında yardımcı olmak. Hem öğrencilere hem ailelere bu konuda bilgilendirmek. Malum bu sistem ilk defa oluyor sistem değişikliği oldu dolayısıyla öğrenciler ailelerin çok bilgileri olmayabilir. Bunları tamamlamak için burayı açtık ve burası yakında açıklanacaktır üniversitede sınavlarında da yine velilerimize öğrencilerimize bilgilendirmek ve tercihlerine yardımcı olmak amacıyla burayı açtık” dedi.

Liseye Geçecek Öğrenciler Nelere Dikkat Etmeli?

Psikolojik Danışman İsmail Aksu, “Liseye geçen öğrenciler sınava girdiler ise sınav puanlarıyla sınavlı tercih yapacaklar. Sınava girmediler ise yerel yerleştirme dediğimiz ikamet adresleri göz önüne alınacak burada yine ortaokulda bulunuşluk yılları, tercih önceliği, başarı puanı, devam devamsızlık durumu, yaşı ve yaşı küçük olanlar öncelikli tutulacaklar tercihlerde”

Öğrencilerin tercih sırasında zorlandıkları durum nelerdir?

“Okul tercihlerinde yaşları küçük oldukları için üniversite öğrencisi olmadığı için ailelerle tercih yaptırıyoruz aile olmadığı sürece tercih yapmıyoruz. Çünkü çocuğun tek başına karar verebileceği bir durum yok. Ama üniversite tercihlerinde olay daha farklı daha ergen oldukları daha yaşları büyük oldukları için kendi başlarına karar verebilecek yasta olduklarını düşünüyoruz ailesi olmadı zamanda yardımcı oluyoruz öğrencilere”.

Bu yıl ilk kez yeni sistemle öğrencilerin yerleşeceğine dikkat çeken Psikolojik Danışman Ahmet Engin ise “zaten aileler de şimdi daha fazla konuya hakim değiller. İlk defa bu sistemle öğrenci alımı olacak yani onlarda bu konuda kendilerini yeterli bulamıyorlar. Çünkü duruma herkes hakim değil ilk defa uygulanan sistem örgencilerin sadece %10 kadarı sınavla öğrenci alıyor sınavla yerleşiyor, % 90 kadarı adrese dayalı ya da yakın yerel tercihle kendine yer bulamazsa bazı kriterler var. Biz RAM olarak bir broşür hazırladık ve burada öğrencileirn dikkat etmesi gereken noktalara değindik. Yeşil, mavi, kırmızı alanlara ayrılmış öğrenci sınava girmediyse Yerel Alandan tercih yapıyor yoksa Komşu Kayıt Alanı denen yerden bunları şimdi aile ve öğrenciler için ilk defa duyulan kavramlar daha önceki sınav kavramı sistemlerinde hiç bu kadar yerel yerleştirme komşu gibi kavramlar yoktu. Onlarda kendi başlarına karar veremezler ya da vermeye çalışmasınlar zaten” dedi.

İşte Öğrencilerin Dikkat Edeceği Hususlar;

Merkezi Yerleştirme

Merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları (İmam Hatip Liseleri) ile Mesleki Ve Teknik Anadolu liselerinin teknik programlarına tercihler doğrultusunda Merkezi sınav puan üstünlüğüne göre 5 tercihte bulunabilecek.

(Sınavla öğrenci alan okullar)

1- Puan Üstünlüğü

2- Ortaokul Başarı  Puanı

3- Yaşı küçük olan

4- Yıl sonu başarı puanı

5- Devamsızlık Durumu

6- Tercih önceliği

Merkezi yerleştirmede öğrencilere öncelik sağlanacak.

Pansiyonlu Okullara Yerleştirme

Bulunduğu kayıt alanından ve il dışından tercih yapmak  isteyen öğrenciler pansiyonlu okulları tercih edebilecektir.

Öğrenciler Yerel yerleştirme tercihinde bulunmadan pansiyonlu okul tercihinde bulunamayacaktır.

Yerel Yerleştirme

Okulları  türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile ikamet adresleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır.

Yerel yerleştirmede tercihlerden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 okulu tercihte bulunabileceklerdir.

Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu lisesi, İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 okul seçebilecektir.

1- Kayıt Alanı (adrese göre)

2-Orta okulda bulunuşluk

3- Tercih önceliği

4-Başarı puanı

5- Devamsızlık durumu

6- Yaşı küçük olan

(Yerel yerleştirmede öncelikli olacak)

Özel Okullara Yerleştirme

Özel okul kayıt işlemleri 27 Haziran – 13 Temmuz 2018  tarihleri arasında yapabilecektir.

Yerleştirme sonuçları aynı eğitim öğretim yılı için geçerli olacaktır. Özel Öğretim kurumlarına kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacaktır. Ancak öğrenciler tercih süresi içinde kayıtlarını iptal etmeleri durumunda tercihte bulunabileceklerdir.

Nakil Tarihleri

  1. 6- 10 Ağustos ‘ta birinci
  2. 13-17 Ağustos’ta ikinci
  3. 27-31 Ağustosta üçüncü
  4. 3-6 Eylül’de dördüncü nakil işlemleri olacak. Sonuçlar ve boş kontenjanlar, 30 temmuz’da açıklanacak

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.