son haberler

Öğrenciler Birlikte Okudu!

Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2019 okunma

Öğrenciler Birlikte Okudu!
Eğitim
0

İnönü İlkokulu 4-A sınıfı öğrencileri “Birlikte Okuyalım” projesi kapsamında Atatürk Parkı’nda kitap okudu.

Okullarda düzenlenen kitap okuma etkinliklerini derslikten dışarı çıkarak diğer genç kitlelerle bütünleştirip okumayı amaçlayan proje kapsamında öğrenciler güzel bir etkinliğe damga vurdu. Atatürk Parkı’nda doğa ile içiçe kitap okuyan öğrenciler aynı zamanda müzik dinletisi de gerçekleştirdi.

Sınıf Öğretmeni Yüksel Çifci etkinlikle ilgili “okullarımızda düzenlenen kitap okuma etkinliklerini, derslikten dışarı çıkarak diğer genç kitlelerle bütünleştirip okuyan, okuduğunu anlayan, gelecek kuşaklar için bir yaşam kültürü haline getiren ve okuma süreklileştiren bir sosyal proje tasarlanmaktadır. Ayrıca etkinliği yürüten öğrencilerimiz aracılığıyla aileleri,  velileri, ve yerel halkı etkileyerek okumanın boş zaman değerlendirme eylemi değil, günlük yaşamın vazgeçilmez bir gereksinimi olduğu mesajını iletmek gerekir” dedi

Çifci Projenin Amacı ve Hedeflerine ilişkin ise “Okuyarak olayların ve gelişmelerin gerçek boyutunu öğrenen bireyler olarak öncelikle kendine olan güvenini artması hedeflenmektedir. Aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip, geniş bir görüş açısı sağlayarak , olayları inceleme yeteneği kazandırılacaktır. Bu durumu yeni programlar çerçevesinde ders başarısının artışı , hayata bakış açısında genişleme, okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için , etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki uyandıracaklardır. Bu etki insanlarda ilişkileri güçlendirmekte, kişiye daha sosyal bir karakter ve dolaylı olarak hayat başarısına etki edecektir. Edinilen geniş kelime daracığı sayesinde , insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini imkan sağlayacaktır. Boş zamanın olmadığı boşa harcanan zaman olduğu kavramları yerleştirilerek zamanını kitap okuyarak değerlendiren  öğrencilerimiz edindikleri bilgi ve kültür sonucunda aynı zamanda toplum içinde etkin bir kişiliğe sahip olacaklardır. Okumanın düşünmeye olan katkısı hayata bakış penceresinde genişlik sayesinde ders başarısının artışı ile hayat başarısının yakalamalarına katkı sağlayacaktır. Ayrıca çevremizde okumaya karşı ilgi ve sempatiyi arttırarak, süreç içinde okuyan ve okumanın getirilerini yaşama geçiren bir toplum oluşmasına katkı sunulacaktır” diye konuştu.

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.