son haberler

Öğrenciler Pazar Kurdu, Arkadaşları Alışveriş Yaptı

Yayınlanma Tarihi: 10 Aralık 2019 okunma

Öğrenciler Pazar Kurdu, Arkadaşları Alışveriş Yaptı
Eğitim
0

Ünye’de ilkokul öğrencileri okullarına kurdukları pazarla farklı bir deneyim yaşadı.

Ünye Yunus Emre İlkokulu öğrencileri “Kendime Yetiyorum” projesi kapsamında okula Pazar tezgahı kurarken arkadaşları da alışveriş yaptı. Okulun 1-B sınıfı ile 3-B sınıfı öğrencileri, velilerinin hazırladıkları ürünleri okula getirerek kurulan pazarda sattı. Öğrencilere sosyal sorumluluklarını öğretmeyi amaçlayan projeye diğer öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Elma, armut, havuç, mandalina gibi sebze ve meyvelerin yanı sıra yöresel ürün olan fındık ve hurma da tezgahta adeta yok sattı. Kısa sürede satılan ürünler hem alışveriş yapan öğrencilerin hem de satan öğrencilerin yüzünü güldürdü.

Alışveriş yapan öğrenciler etkinliğin verimli geçtiğini ifade ederek, “pazardan paramız kadar ürünler aldık. Bundan sonra ailemize de Pazar alışverişinde yardım edeceğiz” dediler.

“Öğrencilerimize Hayatı Yaparak ve Yaşayarak Öğretmeyi Amaçladık”

Sınıf Öğretmeni Zeliha Gaferoğlu projenin amacını “biz e-Twinning projesi kapsamında Aralık ayı etkinliğini ‘alışveriş yapıyorum kendime yetiyorum’ başlığı ile gerçekleştirdik. Bu etkinlikte öğrencilerimiz alışveriş yapma becerisi elde etti. Öğrencilerimize hayatı yaparak ve yaşayarak öğretmeyi amaçladık. Kurulan pazarda öğrenciler harçlıklarıyla alışveriş yaptı. Etkinliği onlar da sevdi. Umarım burada kazanmış oldukları davranışları da hayatlarına yansıtırlar” diyerek açıkladı.

“Öğrencilerimize Pazarcı Kıyafetleri Giydirdik”

Sınıf öğretmeni Kadriye Bakar ise “okulumuz 3-B sınıfı ile 1-B sınıfının ortak projesi kapsamında öğrencilerimiz alışveriş yapma becerisi kazandı. Tezgahların başına geçen öğrencilerimize pazarcı kıyafetleri giydirdik. Öğrencilerimiz sevdikleri meyve ve sebzelerin ücretini ödeyerek gerçekten pazardaymış hissini yaşadı. Velilerimizin katkılarıyla gerçekleşen etkinlik keyifli geçti” diye konuştu.

Alışverişte elde edilen paralar ise okulun ihtiyaçları için kullanılacak.

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.