son haberler

Öğrenciler Yetenek Testinde!

Yayınlanma Tarihi: 1 Haziran 2018 okunma

Öğrenciler Yetenek Testinde!
Eğitim
0

Türkiye’nin 81 ilinde başlayan “Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi” Ünye’de gerçekleştirildi. Dün başlayan ve bugün sona erecek olan proje kapsamında Ünye Spor Salonu’nda öğrenciler için parkur kuruldu. Elektronik cihazlar ile alanında uzman beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörler tarafından  yapılan ölçümlerle öğrenciler değerlendirildi.

Değerlendirme sonucunda yetenekli öğrencilere temel spor eğitimleri verilecek ve başarılı oldukları branşlara yönlendirilerek milli sporcular yetiştirilmesi amaçlanacak.

“Öğrencilerimizin 8 İstasyonu Var”

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Suat Ayaz çalışma hakkında yaptığı açıklamada,”19 Nisan 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokol gereğince 81 ilde Türkiye’de yetenek testi ve spora yönlendirme projesi gereğince 7 Mayıs – 7 Haziran tarihleri arasında biz de ilimizde sporcu taramalarını yapmaya başladık. İnşallah bir dahaki haftaya bitecek. 8 Nisan’da Ordu merkezde başladık. Daha sonra Gölköy, Ulubey, Gülyalı, Perşembe ve Gürgentepe ilçelerini taradık. Salı, Çarşamba günü Fatsa ilçemiz taradık. Bugün de Ünye ilçemizdeki tüm İlkokul 3. sınıfta okuyan öğrencilerimizin taramasını yapacağız. Öğrencilerimizin 8 tane istasyonu var. Bu istasyonlarda çeşitli hareketler var. Bunların dijital ortamda tespitleri yapılıyor. Ankara’da bilgi bankasına aktarılıyor. Daha sonra bu derecelere bakarak çocuklar hangi spora yetenekli ise onlara ait bilgiler il müdürlüğümüze geliyor, milli eğitim müdürlüğümüze de gelecek. Yeteneği iyi olan öğrenciler çeşitli proje okullarına yönlendirilecek. Dolayısıyla bizde başladık haftaya bitireceğiz inşallah” dedi.

“Özel Okullar Dahil Tüm Okulları Kapsıyor”

Ünye İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Aydın Kuyumcu ise “Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı’nın iş protokol gereği İlkokul 3. sınıf öğrencilerimize sportif tarama spora yönlendirme projesi kapsamında Ünye Gençlik Hizmetleri ve Spor müdürlüğümüz olarak spor salonunda yetenek taraması yapılmaktadır. Yetenek taraması seminerlerine gidip eğitim alan uzman eğitici antrenör kadromuz ile, kurulan koordinasyon sahaları ile çocuklarımızın boy, fizik, kilo, esneklik, kas yapısı gibi anatomik özelliklerinin inceleniyor. Bunun yanı sıra da branşlara yönlendirmek adına yeteneklerinin hangi alana yatkın olduğunu, fiziksel anlamda gelişimini öngörüsüne bakarak çocuklarımızı bilinçli bir şekilde çeşitli bir branşlara yönlendirerek spor yapma yeteneğini kendilerine kazandırma projesi de diyebiliriz. Bu proje Milli Eğitim bakanlığımızın bünyesinde 3. sınıftaki öğrencilerimizin tüm okulları kapsayan, özel okullarımızda beraber 25 tane ilkokul düzeyinde bu projemize katılacaktır. Milli Eğitim müdürlüğümüz ve şube müdürlerimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.