son haberler

Öğrenciler Yunus Emre ve Erenleri Yazacak

Yayınlanma Tarihi: 12 Ocak 2018 okunma

Öğrenciler Yunus Emre ve Erenleri Yazacak
Eğitim
0

Ünye Kent Konseyi organizasyonuyla Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Belediyesi, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ünye Yunus Emre Eğitim ve Kültür Derneği paydaşlığında hazırlanan “Yunus Emre ile Erenlerden Öyküler” projesi öğrencilere tanıtıldı.

Proje kapsamında Ünye’deki liselerde okuyan 35 öğrenciden oluşan Ünye Kent Konseyi Yazarlık Atölyesi öğrencileri paydaş kurum temsilcileriyle Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi.

Bu Proje İle Bir Çok Yazar ve Şair Çıkar

Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Eren, “Bu her şeyden önce çok kıymetli bir proje. İnşallah burada ki öğrenci arkadaşlarımızla önümüzdeki yıllarda tüm Türkiye’nin gündemine düşmüş, bilinen, tanınan şairler, yazarlar edebiyatçılar çıkar. Bu bunun için atılmış çok ciddi bir adım” dedi.

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, projenin amacının gençlere Ünye’deki manevi makam, mekân, kişi ve değerleri tanıtmak, sevdirmek ve sahiplendirmek olduğunu söyledi.

Gayemiz Gençleri Yazmaya Ve Yazarlığa Özendirmek

Ünye’deki manevi değer ve şahsiyetler hakkında bilgilerin gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlamayı istediklerini ifade eden Kıroğlu, şunları söyledi: “Bu anlamda olumlu bilinç ve davranış geliştirmelerini sağlamak. Ünye’de bulunan ve bu toprakların ilk “Müslüman Türk Şehitleri Olan Erenlerin” makam ve türbelerini ziyaret ettirmek; bunlarla ilgi bilgi, rivayet ve menkıbeleri anlatmak ve tanıtmak. Manevi mekân, makam ve şahsiyetlerle ilgili edindikleri bilgilerden hareketle yeni öyküler üretmeleri için çalışmak. Bu kapsamda yazma becerilerini geliştirmek için “Yazar Atölyesi” oluşturmak. Öykü geleneğimizin gelişimine katkıda bulunmak. Gençleri yazmaya ve yazarlığa özendirmek. Bu atölyede üretilen öykülerden seçmeler yaparak kitap haline getirmek. Böylelikle Ünye’deki manevi değer ve şahsiyetlerimiz hakkında bilgilerin gelecek nesillere aktarılmasına katkı yapmak. Ünye’de erenler ve alperenler var. Bu toprakları Müslüman Türk yurdu yapmak isteyen, savaşan ve o savaşlarda şehit düşen ve bugün halen makamları ile mezarları ile aramızda yaşayan erenler var. Burada daha önce ki yüzyıllarda gelmiş ama Bizans İmparatorluğu içerisinde daha çok Hıristiyanlığı benimsemiş Kıpçak, Kuman ve Peçenek Türklerinin Hıristiyanlıktan Müslümanlığa dönmesi Türklüğünü bulabilmesi ve Müslüman olabilmesi için yoğun çalışmalar yapan Erenler var. Yunus Emre, Halka Baba, Ahmet Dede, Veli Dede var. Savaşarak savaşta bütün kahramanlığını sergileyerek şehit düşen Menteş bey, Dizdar bey, Yağbasan Bey, Başkıstıran Bey var. Bütün bu erenlerin ve alperenlerin mezarları bu topraklarda. Sadece mezarlarının bu topraklarda olması bizim için çok büyük bir değer. Ama esas değer 11., 12., 13. Yüzyılda bu topraklarda yaydığı, bu topraklara ektiği tohumları düşünceleri bugüne taşımak ve bugünün gençlerinde bu düşünceyi buluşturmak, yoğunlaştırmak, bunu bundan sonra ki nesillerde yaygınlaştırmak bizim Anadolu topraklarında varlığımızın bekası için tek dayanaktır.”

Ünye Yunus Emre Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Yaşar Argan’da yaptığı konuşmada, “Bu milletin değerlerini, bu çağın üzerine taşıyarak insanlığa bir medeniyetin ufkunu tekrar ortaya koyun. Büyük Türk Milletini tekrar tarihteki şanlı noktasına ulaştırın. Gözlerinizde o heyecan, birikim, güç ve enerji var” diye konuştu.

Ünye Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, Ünye tarihine bakıldığında Ünye ile ilgili bir çok eserlerin yazıldığını hatırlatarak, öyküleştirme anlamında ilk kez bir çalışmanın yapılacağını söyledi.

İlçedeki türbeleri ziyaret ederek buralarla ilgili bilgi ve belgeleri gözden geçirip öyküler yazacak olan öğrenciler, yazılan bu öykülerin derlenmesinin ardından kitap haline getirilecek.

15 Ocak 2018 başlayacak olan proje 15 Ağustos 2018 tarihinde sona erecek.

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.