son haberler

Öğrencilerden Mustafa Rakım Efendi Belgeseli

Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2018 okunma

Öğrencilerden Mustafa Rakım Efendi Belgeseli
Eğitim
0

Çaybaşı Şehit İslam Çubuk Ortaokulu öğrencileri Ünyeli hat sanatı ustası Mustafa Rakım Efendi ile ilgili bir belgesel hazırladı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında ülkemizde bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında Çaybaşı Şehit İslam Çubuk Ortaokulu’nda Bilim Fuarı düzenlendi.

Açılışını İlçe Kaymakamı Ahmet GÜLDEREN’in yaptığı bilim fuarında altı ders kapsamında hazırlanan on iki farklı projenin sunumu yapıldı. Hazırlanan projeler ile Fen Bilimlerinde algı ve gerçeklik, bölgede bulunan zehirli bitkiler ve geri dönüşüm, Matematikte bölünebilme ve ondalık sayılar konularında hazırlanan oyunlar, İngilizcede kelime dağarcığını geliştirmeye yönelik Jenglish oyunu, Bilişim Teknolojileri dersinde kodlama üzerine çalışmaların yapıldığı bu fuarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi kapsamında camilerin kubbeli olmasının gerekçeleri, Türkçede Çaybaşı’nın ağız özellikleri, Mustafa Rakım Efendi Belgeseli ile öğrencilerin eserlerinden oluşan hikaye ve  şiir kitabı gelen misafirlere sunuldu.

Mustafa Rakım Efendi Belgeseli’ne Büyük İlgi

Ünyeli ve hat sanatının bilinen en büyük üstatlarından biri olan Mustafa Rakım Efendi ile ilgili bugüne kadar yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu, genel olarak geniş çaplı bir araştırma yapılmadığını vurgulayan Müdür Yardımcısı ve Proje Danışmanı Erkan ZOR “Biz böyle önemli bir ismin daha iyi tanınması ve hak ettiği değeri görebilmesi adına bu belgesel çalışmasını yaptık. Umarız Mustafa Rakım Efendi ile ilgili çalışmaların devamı gelir.” dedi.

Şehit İslam Çubuk Ortaokulu Proje Koordinatörü Emrah DİNGÇİ “Başta bizi fuarımızda yalnız bırakmayan Kaymakamımız Ahmet Gülderen’e, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Güneş’e, değerli misafirlerimize; projelerin yürütülmesinde danışmanlık yapan öğretmenlerimiz Erkan Zor, Ayşe Karaca, Melike Demir, Sinan Çınkıl, Ayşenur Akyel, Özge Sevindik Kireç, Olkan Pursah’a; proje çalışmalarına katılan öğrencilerimize ve Okul Müdürümüz Şenol Aktaş’a teşekkür ederiz.” dedi.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.