son haberler

Tekkirazlı Öğrenciler “Ayla” İle Buluştu

Yayınlanma Tarihi: 7 Kasım 2018 okunma

Tekkirazlı Öğrenciler “Ayla” İle Buluştu
Eğitim
0

www.unyetv.net / ÖZEL HABER

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında geçen yıl başlatılan “Öğrenciler Sinema ile Buluşuyor” projesi bu yıl da devam ediyor.

Proje kapsamında Ünye’nin Tekkiraz Mahallesi’nde bulunan Tekkiraz  İmam Hatip Ortaokulu ile Tekkiraz Ortaokulu’nda okuyan 60 öğrenci ilk kez sinema ile tanıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği Kore Savaşı’nda Kahraman Türk askerlerinin yaşadıklarını anlatan AYLA Filmi öğrencilere izlettirildi.

UNİPORT AVM’de bulunan sinemaya salonuna gelen öğrenciler filmi beğeniyle izledi. 60 öğrenciye 2 idareci ve 3 öğretmen de eşlik etti.

Bu projeyle, sinema salonlarında ücretsiz film gösterimi yapılarak genç neslin kültür-sanat hayatına katılımı ve sinema kültürünün yaygınlık kazanmasına katkı sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca projeyle ülke genelinde yer alan ve özellikle sinemaya gidemeyen 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinin etkinlikten faydalanması hedefleniyor. Proje kapsamında; Türkiye Belediyeler Birliği öğrencilerin sinemalara ulaşımlarını sağlayacak, Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinesinde Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği de sinema salonlarını organize edecek.

Yunus Emre Ziyareti

Tekkirazlı öğrenciler sinemadan sonra öğretmenleri eşliğinde Ünye Şeyh Yunus Tepesi’ne de çıktı. Burada Yunus Emre Türbesini ziyaret eden öğrenciler, Tasavvuf Yolu’nda bulunan Yunus Emre’nin şiirlerini de tek tek inceledi. Öğrenciler kültür-sanat etkinliğini düzenleyen yetkililere de teşekkür etti.

 

 

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.