son haberler

Ünye Otizmin Farkında!

Yayınlanma Tarihi: 2 Nisan 2018 okunma

Ünye Otizmin Farkında!
Eğitim
0

Ünye Ticaret Borsası Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi’nde 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle bir program düzenlendi.

Otizmde farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinliğe Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arslan Güdek, Türkiye Yardım Sevenler Derneği Ünye Şubesi Başkanı gönül Güven de katıldı.

Kaymakam Güney ve Başkan Çamyar başta olmak üzere katılanlar ve öğrenci velileri okul öğretmenleri tarafından hazırlanan afişe renkli boyalarla el baskısı yaparak ‘farkındayız’ mesajı verdiler.

Okulu öğrencileri ayrıca Kaymakam Güney ve Başkan Çamyar’a öğretmenlerinin de yardımıyla hazırladıkları portreleri hediye ettiler.

Etkinlikler hakkında bilgi veren Özel Eğitim Öğretmeni Pınar Dikçi: “2 Nisan Otizm Farkındalık günü münasebetiyle okulumuzda etkinlik gerçekleştirmeye çalıştık. Türkiye’de otizm konusuna baktığımızda, otizm gerçekten kapalı bir kutu gibi toplum tarafından bilinmeyen bir gerçektir. Bizler burada toplumun ışığı olmaya çalıştık, çocukların sesi olmaya çalıştık, topluma uyum sağlayıcı, onların ayakta durmasını sağlayıcı etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Evet, onlarda varlar, biz onların farkındayız ve diğerleri de onların farkında olabilsinler” dedi.

“Her 68 Çocuğumuzdan Biri Otistik”

İlçe genelinde 39 otistik çocuğun eğitim gördüğünü belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, “Ticaret Borsası İş Eğitim Uygulama Okulumuzda bugün otizm farkındalık günü kutlamalarını gerçekleştirdik. Çocuklarımızla birlikte oldu, okulumuzda bizim 23 otistik çocuğumuz var, diğer okullarımızın bünyesinde 16, toplam Ünye’de 39 otistik çocuklarımız var. 2014 istatistik rakamlarına göre her 68 çocuğumuzdan biri otistik, bu şunu gösteriyor ki otistik öğrencilerimizin sayısı bir miktar artmaya başladı” diye konuştu.

“Onların Duygu Dünyasına Yolculuk Yapmış Olduk”

Belediye Başkanı Ahmet Çamyar: “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edilmiş durumda, bizde bu vesileyle buradayız. Çocuklarımızla beraber birlikte onların duygu dünyasına yolculuk yapmış olduk. Özellikle farkındalığı ön plana çıkarmak suretiyle onların eğitilebilir, normal yaşamlarını sürdüre bilir olduklarını, ihtiyaçlarını giderebilir olduklarını, görmek ve bu eğitim kurumlarında kendilerine öğretiliyor olması son derece mutluluk verici” şeklinde konuştu.

Otizmli çocukların sayısında son yıllarda Türkiye ve Dünya ölçeğinde artış olduğuna dikkat çeken Kaymakam Güney, “Uzmanlar yapmış olduğu çalışmalarda kesin olarak ispatlanamasa da otizmin sebebi olarak, stres, çevre kirliliği gibi teknolojinin ve kentleşmenin ortaya koymuş olduğu negatif durumların artışa sebebiyet verdiğini değerlendirmektedirler. Geçmiş yıllarda otizm vakasıyla karşılaşan aileler büyük bir çaresizlik içerisinde, kendilerini de toplumdan soyutlayarak, çocuklarını da soyutlayarak var olan duruma teslim olma pozisyonuyla karşı karşıyaydılar. Bugün otizm farkındalık etkinliklerini gerçekleştirdiğimiz okulumuzda gördüğümüz gibi çocuklarımız küçük yaşlardan itibaren işin uzmanı olan öğretmenlerimiz nezaretinde ciddi bir eğitimden geçiriliyorlar” dedi.

 Ünye’ye İkinci Özel Eğitim Okulu…

Kaymakam Güney ayrıca “Okula başladıkları durumlarıyla 3-5 ay, 1-2 yıl gibi süre geçtikten sonra iletişimde çok güzel mesafeler kat ettiklerini görüyoruz. Bu anlamda özellikle son yıllarda Milli eğitim Bakanlığımız Özel Eğitim Öğretmenlerini çokça kadroya alarak bu konuyu ne denli sahiplendiğini ve ülkemizde devletimizin yapmış olduğu güzel çalışmalarla farkındalığın oluştuğunu, güzel neticeler alındığını da görüyoruz. İlçemizde de özel eğitim okulumuz var, büyük bir avantaj ama yeterli değil. Önümüzdeki günlerde temelini atacağımız ilçemizin batı yakası, Gölevi mahallesindeki yeni özel eğitim okulumuzla otizmli çocuklara daha profesyonel, daha geniş kapsamlı hizmet vermeye devam edeceğiz. Ben otizmin tedavi edilebilir bir durum olduğunu, bu gerçeklikle ailelerin yüzleşerek toplumun ve devletin desteğiyle sorunu en asgariye indirgeye bileceğine inanıyorum. Otizmli çocuklar için gelecek daha güzel olacaktır, onlar için hepimiz elimizden geleni ortaya koymalıyız” diyerek sözlerini noktaladı.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında, Ticaret Borsası Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezinde düzenlenen etkinlikler slayt gösterileri şiir ve çeşitli aktivitelerle devam etti.

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.