son haberler

Ünye’de Özel Yetenekli Öğrenciler Seçiliyor

Yayınlanma Tarihi: 6 Ocak 2018 okunma

Ünye’de Özel Yetenekli Öğrenciler Seçiliyor
Eğitim
0

Ünye’de eğitim-öğretim gören öğrenciler Bilim Sanat Merkezi’nin teknoloji uygulamasına girdi. Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi’nde gerçekleştirilen sınava Ünye’den 481 öğrenci katılacak.

Bugün gerçekleştirilen sınavda ilkokul 1. sınıf öğrencileri alınırken öğrenciler tablet üzerinden soruların sorulara online olarak cevap verdi. saat 11.00’da başlayan sınav yaklaşık 1saat sürdü. İlk yarım saat öğrencilerin sınav salonunu terk etmesine izin verilmezken uygulamayı tamamlayan öğrenciler dışarıda bekleyen velileriyle yaşadıkları heyecanı paylaştı.

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal da öğrencilerin heyecanına ortak oldu. Öğrencilere başarılar dileyen Uysal yaptığı açıklamada sınavın önemine değinerek sonuçların 9 Mart’ta açıklanacağını belitti. Uysal konuşmasını şöyle sürdürdü; “özel yetenekli öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan BİLSEM’lerde (Bilim Sanat Merkezi) yapılmaktadır. Ülkemizde 81 ilde 117 merkezde hizmet veren BİLSEM’lerde 36 bin özel yetenekli öğrenci eğitim almaktadır. Ülkemizde 81 ilde 6 Ocak-4 Mart 2018 tarihleri arasında tablet tabanlı grup tarama uygulamaları gerçekleştirilecektir. İlçemizde de 6-7-14 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek olan uygulamalarda 481 öğrenci katılacak ve sonuçlar 9 Mart 2018 tarihinde açıklanacaktır ” diye konuştu.

Ünye’ye BİLSEM Kuruldu

Müdür Uysal ayrıca Ordu’da bulunan Bilim Sanat Merkezi’nin Ünye’de de kurulma çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, “İlçemizle birlikte çevre ilçelere de hizmet edecek olan Ünye Bilim Sanat Merkezi’ni 2017 yılında açılışını gerçekleştirdik. Ancak binanın eğitime hazırlık çalışması devam etmekte olup 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başında faaliyete başlayacaktır. Halen Ordu merkezde hizmet veren Dr. Hilmi Güler Bilim Sanat Merkezi’ne ilçemizden 55 öğrenci gitmektedir. Bilim Sanat Merkezlerinde seçilen özel yetenekli öğrencilerimiz okul  dışı saatlerde yetenekleri doğrultusunda proje ve etkinlik tabanlı eğitimler almaktadır” dedi.

İkinci Aşama Bireysel Değerlendirme

İlk aşamayı başarı ile tamamlayan öğrencilerin daha sonra diğer aşamaya geçeceğini belirten Müdür Uysal, “grup taramasında başarılı olan öğrenciler daha sonra bireysel değerlendirmeye girmeye hak kazanacak. Bu aşama ise 2 Nisan-6 Haziran’da yapılacak. Bilim Sanat Merkezlerine kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları 16 Temmuz- 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak” diye konuştu.

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.