son haberler

Ünye’den İki Öğrenci Türkiye Yarı Finalinde

Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2018 okunma

Ünye’den İki Öğrenci Türkiye Yarı Finalinde
Eğitim
0

İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığının düzenlediği “Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlamak” konulu fikir ve proje yarışmasında, Ünye Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’den 12-E sınıfı grafik ve fotoğraf alanı öğrencisi Aleyna Alınlık ve 10-E sınıfı öğrencisi İlayda Nur Şahin, öğretmenleri Sevdiye Kayır rehberliğinde yaptıkları çalışmalarla Türkiye yarı finaline kaldılar.

Öğrencilere başarılar dileyen Öğretmen Sevdiye Kayır, “Laik cumhuriyet vatandaşlığı bilincinin genç nesillerde artırılması, Laik Cumhuriyet hedeflerinin benimsetilmesi amaçlı özgün çalışmalar yaptırılmıştır. Öğrencilerimi şimdiden tebrik ediyorum, hedeflerinde yolları açık olsun diliyorum.” dedi.

“Vatandaşlarımızı bir kez daha düşündürmek istedik”

Projenin sahibi, İstanbul Dudullu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Önay, genç nesillere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bilincini aşılamak amacıyla böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Proje, Cumhuriyetimizin 94’üncü yılı kutlamaları çerçevesinde tüm lise öğrencilerini kapsayacak şekilde, Mustafa Kemal Atatürk’ü en iyi anlatacak öğrencileri belirlemek amaçlı. Bu proje, Türkiye’nin güneyi, doğusu ve kuzeyini temsil edecek 3 il dâhilinde Valilikler ve Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliği ile gerçekleştiriliyor. “Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlamak” konulu yarışmaya katılacak eserlerin, kamuoyunda özellikle genç nesillerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bilincinin artırılması, Laik Cumhuriyet hedeflerinin benimsetilmesini sağlayacak ve teşvik edecek içerikte özgün çalışmalar.  Vatandaşlarımızı bir kez daha düşündürmek istedik Mustafa Kemal Atatürk hakkında. Sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak değil, bu önemli özelliğinin yanında sizlerin onu nasıl anladığınızı öğrenmek istedik. Ya da bu yönüyle bu yaşınıza kadar düşünmediğiniz şeyleri düşündürmeyi amaçladık. Ondan sonra da bunu özgürce, içinizden geldiğince, istediğiniz şekilde bizimle paylaşın istedik. Yazıyla, resimle, müzikle, şiirle hatta amatörce de olsa filmle veya aklınıza gelecek yeni fikirlerle.”

“Atatürk Sevgisinin Paylaşılmasını İstiyoruz”

Atatürk sevgisinin herkes tarafından paylaşılmasını istediklerini belirten Önal, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Bu yıl yedinci yılımız. Geçtiğimiz altı yılda ulaştığımız on sekiz şehrimize ilave olarak bu yıl üç şehrimize daha ulaşıyoruz. Altı yılda inanılmaz güzel anılarla dolduk. Bu yıl da yeni sürprizlerin, yeni güzelliklerin bizi umutlandıracağını, heyecanlandıracağını biliyoruz ve heyecanla bekliyoruz. Aynı heyecanı sizin de duyacağınızdan eminiz. Her yıl finale kalan 150’ye yakın gencimizi uzaksa uçakla, yakınsa diğer imkânlarla İstanbul’a getiriyoruz. Yarışma Şartnamesinde de göreceğiniz gibi, hiçbir yarışmada verilmeyen miktardaki ödüllerin verileceği coşkulu ödül töreni ve konserin ardından ertesi gün İstanbul’un güzelliklerini paylaşıyoruz. Evlerinize geri döndüğünüzde en güzel anılarla birlikte sevgiyi, coşkuyu, arkadaşlığı da birlikte ödül olarak götürüyorsunuz. Sizden istediğimiz yüreğinizin bir köşesindeki Atatürk sevgisini bizimle paylaşmanız. Bu sevginizi bizimle birlikte dalga dalga çevrenize yaymanız. Misak-ı Milli sınırları içerisinde etnik kökeni ne olursa olsun “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir.” mantığıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırlarını çizen Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisini devam ettirecek bir nesil olmanız.”

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.