son haberler

Ünyeli Genç Turizmciler Staj İçin Avrupa’da

Yayınlanma Tarihi: 6 Kasım 2017 okunma

Ünyeli Genç Turizmciler Staj İçin Avrupa’da
Eğitim
0

Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, 2017 başvuru döneminde hazırlayıp sunduğu “Ünyeli Genç Turizmciler Staj İçin Avrupa´da” isimli Erasmus+ K102-Mesleki Eğitim Öğrenici Hareketliliği projesi, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi. Proje kapsamında okul öğrencileri 2017-2018 öğretim yılında stajlarına Avrupa’da başlayacak.

Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye Ulusal Ajansına 2017 yılı başında Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenici Hareketliliği Projesi hazırlamış ve proje kabul edilmiştir. Yaklaşık 48.000 Euro bütçesi olan proje kapsamında 2018 yılı Mart-Mayıs ayları arası dönemde, okulun Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanından 10, Yiyecek İçecek Hizmetleri alanından 10 olmak üzere toplam 20 öğrencisi, 4 öğretmen refakatinde, İtalya’nın Milano ve Protekiz’in Braga şehirlerindeki otel ve restoranlarda 3 hafta süre ile staj yapacaklar.

Proje için okul meslek dersleri öğretmenleri tarafından oluşturulan proje komisyonu, hazırlık çalışmalarına Kasım ayı başı itibariyle başlamıştır. İlk olarak 10., 11. Ve 12. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak proje bilgilendirme toplantıları yapılmıştır. Toplantılarda öğrencilere Erasmus+ projesinin genel amaçları açıklanmış ve okul projesi hakkında bilgi verilmiştir. Toplantı sonunda ise öğrencilere başvuru formları dağıtılmıştır.

Bundan sonraki aşamada proje yürütme komisyonu başvuruları değerlendirerek, katılımcı öğrencileri tespit edecektir. Stajın başlayacağı Mart ayı sonuna kadar seçilen katılımcılar, yabancı dil eğitimine alınacak, ayrıca kültürel ve pedagojik hazırlık çalışmalarına katılacaklardır.

Proje koordinatörü ve Konaklama Seyahat Hizmetleri alan öğretmeni Mehmet Güngör Can;

“Projemizin temel amaçları, öğrencilerimizin; Avrupa kültürünü tanımaları ve bakış açılarını genişletmeleri,  Yabancı dil konuşma becerilerini geliştirmeleri,  Yabancı konuklarla daha rahat iletişim kurmaları,  Avrupa’da turizm işletmelerini ve hizmet kalitesini yerinde görmeleri ve nihayetinde okulumuzdan mezun olurken, mesleki yeterliliği yüksek, nitelikli ve turizm sektöründe geleceğin yönetici adayları olarak yerinizi almalarına katkıda bulunmaktır.” dedi.

Koordinatör Müdür Yardımcısı Rıza Çelik ise “2016 başvuru döneminde kabul edilen ve gerçekleşen “Öğreticiler Avrupa Mutfağına Ait Lezzetleri Peşinde” adlı K102 Personel hareketliliği projemizden sonra onaylanan bu ikinci projemiz ile okulumuzun böyle uluslararası düzeyde projelerin içinde yer almaya devam etmesi, sosyal ve kültürel çeşitliliğin arttığı bu dönemde sosyal uyumu güçlendirmek adına kurumumuza, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize önemli düzeyde katkı sağlayacaktır”  ifadesini kullandı.

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.