son haberler

OMV 35 Milyon Dolarlık Yatırımla Yenileniyor

Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2018 okunma

OMV 35 Milyon Dolarlık Yatırımla Yenileniyor
Ekonomi
0

Türkiye’nin elektrik enerjisi tedarikine önemli katkıda bulunan OMV Samsun Elektrik Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’ndeki bakım çalışmasıHaziran ayındatamamlanacak. Tesisin verimliliğini ve kapasitesini artıracak, 150 bin adam-saat mesai gerektiren bakım çalışması toplam 35 milyon dolara mal olacak.OMVSamsun Elektrik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Korkut Öztürkmenbakım sürecinin santralin elektrik arzını etkilemediğini söyledi.

890 MWe’lık kurulu gücüyleTürkiye’nin elektrik enerjisi tedarikine önemli katkıda bulunan OMV Samsun Elektrik Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’ndekiplanlı ana bakım ve yenileme çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Bakım çalışmasıTürkiye’nin en verimli santrallerinden olan OMV Samsun Elektrik Santrali’nde kapasite ve verimlilik artışı sağlıyor.

İlk aşaması17 Ekim 2017’de başlayan santralin bakım çalışmasındaikinci aşamayaMart 2018’de geçildi.Çalışma kapsamındaher iki ünitenin gaz türbinlerinin ana parçaları tamamen yenilendi, atık ısı kazanları ve jeneratör sargı iyileştirme işlemleri gerçekleştirildi ve1 no’lu ünitede buhar türbini performans artışı sağlandı.

7/24vardiyalar halinde yaklaşık 500 ilave çalışanın istihdam edildiği, 150 bin adam-saat mesai gerektiren bakım çalışmasında yüzde 95 yerli işgücü ve mühendislikten yararlanılıyor.

Kasım 2017’de tamamlanan ilk bakım aşaması18 milyon dolaramal oldu. Mart 2018’de başlananve toplam iki buçuk ay sürecek olandiğer ünitedeki bakım çalışmasının maliyeti ise 17 milyon dolar.

Öztürkmen: “Bakım süreci elektrik arzını etkilemedi”

OMV Samsun Elektrik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Korkut Öztürkmen çalışmayla ilgili olarak “Türkiye’nin en düşük emisyona sahip ve en verimli santrallerinden biri olan OMV Samsun Elektrik Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’mizi pazar şartlarına rağmen,teknik olarak her zaman en üst düzeyde tutarak ülke ekonomisine ve enerji arz güvenliğine maksimum katkı sağlıyoruz. Bu çalışmayla santrale toplam 35 milyon dolar yatırım yaptık” diye konuştu.

Santral verimini en üst seviyeye çıkarmak, kaliteli, güvenli ve sürekli enerji üretimini sağlamak, üretim maliyetiniazaltmak, arıza ihtimalini en aza indirmek, tesisin emre amadeliğiniartırmak ve çevre emisyon limit değerleri kapsamında çalışmasını sağlamak için planlı ana bakımların şart olduğunu vurgulayan Öztürkmen “Bu bakım süreci elektrik arzımızı etkilemeyecek şekilde planlandı” dedi.

Avusturya’nın ve Avrupa’nın en büyük halka açık enerji şirketlerinden OMV’nin 2013 yılında 600 milyon avro yatırımla Samsun’da faaliyete geçirdiği santral, şirketin Türkiye’deki en büyük yatırımı. Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 3’ünü karşılama kapasitesine sahip.

Bakım çalışmasının haziran başıitibarıyla tamamlanması planlanıyor.

RAKAMLARLA OMV SAMSUN ELEKTİK SANTRALİ BAKIM VE YENİLEME ÇALIŞMASI

890 MWe’lık kurulu güç

600 milyon avro yatırım ile 2013’te faaliyete geçirildi

Santral Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 3’ünü karşılama kapasitesine sahip

Yılda yaklaşık 7 milyar kW saat elektrik üretim kapasitesi

İşletmeye geçişinden bu yana 1 milyon 700 bin adam-saat kayıp zamansız çalışma

İlkine 17 Ekim 2017’de, ikincisine Mart 2018’de başlanan iki aşamalı bakım çalışması

Bakım için 7/24 vardiyalar halinde yaklaşık 500 ilave çalışan istihdam

150 bin adam-saat mesai,yüzde 95 yerli işgücü ve mühendislik

Toplam 35 milyon dolarlık bakım ve yenileme yatırımı

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.