son haberler

“Rekolte Bakanlığın Açıkladığı Miktarın Altında”

Yayınlanma Tarihi: 24 Eylül 2020 okunma

“Rekolte Bakanlığın Açıkladığı Miktarın Altında”
Ekonomi
0

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin tarımsal destek ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

Bayraktar “Sayın Bakanımızın çalışmalarını yakından takip ediyoruz, çalışmaları ve destekleri çok değerli, ancak destekleme modellerinin yöntemi ile ilgili sıkıntılar var. Destek arazi miktarı üzerinden sağlanıyor. Arazisine bakan üretici de bakmayan üretici de aynı desteği alıyor. Bu değiştirilmeli, arazisine bakan üretici teşvik edilmelidir” dedi.

Fındıkta Verimlilik ve Sürdürülebilirlik Önceliğimiz

Fındık üreticilerin verimlilik ve sürdürülebilirlik konusunda daha bilinçli olması gerektiğini belirten Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Devletin bu yönde son birkaç yıldır yoğun çaba sarf ettiğini dile getirdi. İklim değişikliklerinin de fındığı etkilediğinin altını çizen Bayraktar “ Verimliliği artırmak amacıyla yapılan çalışmalarda iklim değişiklikleri de dikkate alınmalıdır” açıklamasında bulundu.

Başkan Bayraktar açıklamasının devamında Fiskobirlik tarafından gerçekleştirilen fındıkta verimliliği artırmaya yönelik çalışmalara da değindi. Bayraktar; Tarım Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz projeler kapsamında 60’ın üzerinde tarım danışmanımız var. Bu danışmanlar üreticilerimize daha doğru ve iyi hizmet verebilmek adına çalışmalarını sürdürüyor. İyi tarım projelerimiz var. Toprak Analiz laboratuvarımız üreticilerimizin hizmetinde. Üreticilerimizi bilinçli tarım yapmaları için yönlendirmeye çalışıyoruz. Eski usul atadan babadan kalma yöntemlerden vazgeçip, daha modern tarım yapmak için uğraşmalıyız. Bu noktada Fiskobirlik olarak gerek tarım danışmanlarımız aracılığı ile gerek Kooperatiflerimiz ile Üreticilerimize aralıksız destek sağlıyoruz. Fiskobirlik olarak bu sürece var gücümüzle katkı sağlamak adına çalışıyoruz. Verimlilik ve sürdürülebilirlik önceliğimiz. İnşallah ilerleyen dönemde bunun meyvelerini toplayacağız” dedi.

Rekolte Bakanlığın Açıkladığı Miktarın Altında

Rekolte ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Bayraktar “ Her yıl olduğu gibi bu yılda rekolte en çok konuşulan konu oldu. Fındık hasat döneminin ardından baktığımızda, Tarım Bakanlığın açıkladığı rekolte miktarı, muhtemelen açıklanan miktarın biraz daha aşağısında olacak. Buda fındığı, Türkiye’de ve Dünyada daha ön plana çıkaracaktır” Dedi. Fındık fiyatları ile ilgili de bir açıklama yapan Bayraktar; “Fındık fiyatları ile ilgili net bir beyanda bulunmak doğru bir yaklaşım değil,  piyasanın çok fazla aktörü var ve bu aktörlerin çoğu yurtdışı merkezli bu nedenle kesin bir şey söylemek doğru olmaz” dedi.

Nihai Mamul Üretimi ve Markalaşma Önceliğimiz

Türkiye’nin fiyat politikalarında daha aktif belirleyici olması için, Dünya pazarında işlenmiş ürün pazarlaması noktasında atılım ve destekleme yapılması gerektiğini belirten Fiskobirlik Başkanı Lütfi Bayraktar; “Fındık piyasası çok büyük bir pazar. Bu pazarda yerli firmalar fındığı işlenmemiş olarak satmayı tercih ediyorlar. Markalaşma noktasında çalışma yapan firmalar kısıtlı. Bu durum piyasada zamanla tekelleşmeye neden oldu. Bu tekelin kırılarak fındığı işleyerek katma değerli bir ürün haline getirmemiz gerekli.

Katma değeri yüksek işlenmiş ürün satmak ve markalaşma noktasında faaliyetlerine devam ettiklerini dile getiren Başkan Bayraktar; “Piyasada belirleyici olabilmek için öncelikle nihai mamul üretiminde öncü olmak gerekiyor. Biz Fiskobirlik olarak son 5-6 yıldır bu noktada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. AR-GE merkezimizde ürün geliştirme çalışmalarını sürdürüyoruz. Türkiye’nin her yerinde 50 den fazla bayii merkezi oluşturduk. 100 den fazla barkotlu ürün üretimi gerçekleştiriyoruz. Türkiye pazarındaki kararlı yürüyüşümüzü, bu yıldan itibaren yoğun bir biçimde dünya piyasasında da sürdüreceğiz. Hedefimiz 3-4 yıl içerisinde Fiskobirlik markasıyla Dünya piyasasında da ses getirmek” dedi.

Büyümeyi Sürdürüyoruz

Fiskobirlik’in mali tablosu hakkında da açıklamalarda bulunan Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar “Pandemi ve ekonomik sıkıntıların var olduğu bu dönemde, Fiskobirlik hız kesmeden büyümeyi sürdürüyor. Her yıl katlayarak büyümeye devam ediyoruz. Bu büyümeyi üreticilerimizle birlikte sağlıyoruz. Onlara daha iyi hizmet etmek adına çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.