son haberler

Ertuğrul Şehitleri Ünye’de Anıldı

Yayınlanma Tarihi: 14 Eylül 2018 okunma

Ertuğrul Şehitleri Ünye’de Anıldı
Gündem
0

1890 yılında Japonya’nın Oşima Adası açıklarında batan ve aralarında 9 Ünyelinin de bulunduğu 500 şehit, ölümlerinin 128. yılında Topyanı’nda anıldı.

Ünye Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitleri Derneği tarafından düzenlenen törende o gün yaşananlar aktarıldı.

Programda söz alan Türk- Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitleri Derneği Başkanı Sait Kapıcıoğlu, “Bugün burada Türk- Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitlerini Anma Günü düzenliyoruz. Dünyanın en büyük deniz facialarından biri olan Ertuğrul kazasındaki şehit askerlerimizi anmak ve onları toplumun hafızasına kazımak istiyoruz.Ayrıca Ertuğrul gemisinin batışı sırasında Koşino ve Oşima köylülerinin askerlerimize ve gazilerimize yaptıkları yardımı asla unutmuyoruz ve onları kalbimizde tekrar yaşatmak istiyoruz. Bilindiği gibi Ertuğrul faciasının olduğu tarih Japonya’da resmi tatildir, bütün Japonya bu kazayı anmaktadır. Bizde ise 124 yıl sonra Türkiye’nin ilk anıtını Ünye’de yapan Ünyeliler her sene geminin battığı tarihi anmaktadır” dedi.

“Tabyalar Restore Edilmeli”

Profesör Kapıcıoğlu ayrıca  “deniz savunması yapılan bu alanın tabyaları restore edilmelidir. Çalışmalarımızda Türk-Japon Kültür Merkezi yapılması planı vardır. Turizm Bakanı bu şehrin çocuğu iken programa alınmaması ve cevap verilmemesi talihsizliktir. Şimdi bu tabya restorasyonu ve kültür merkezi yapımını Ünyeliler özlemle beklemektedir” dedi.

Trabzonlu Gazeteci Yusuf Turgut ise konuşmasına sel afeti yaşayan Ünyelilere geçmiş olsun dileklerini ileterek başlarken, “1890’lardan beri Türkiye ile Japonya arasında var olan dostluğun acıda ve sevinçte paylaşılmaya devam ettiğine tanıklık ediyoruz. Ünye’nin tarihi mekanındaki bu organizasyona büyük emek veren kadim dostumuz, gururumuz Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu ve Türk-Japon Dostluğu Derneği yönetimini tebrik ediyorum” dedi.

Programın sonunda plaket töreni yer aldı. Programa Garnizon Komutanı Binbaşı Bünyamin Dönmez, Yavuz Gemisi Komutanı Timuçin Yıldıran, Liman Başkanı Arzu Özcan, Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, Yavuz gemisi komutanları, daire amirleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.