son haberler

Kılıçdaroğlu Sel İçin Geldi

Yayınlanma Tarihi: 12 Ağustos 2018 okunma

Kılıçdaroğlu Sel İçin Geldi
Gündem
0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lideri Kemal Kıçdaroğlu, Sel sonrası Ordu’ya yaptığı ziyarette çeşitli temaslarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’ndan Heyelanda Ölen Vatandaşın Ailesine Taziye Ziyareti

İkizce ilçesinde heyelan sonucu hayatını kaybeden vatandaşın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lideri Kemal Kıçdaroğlu, İkizce ilçesinde heyelan sonucu hayatını kaybeden vatandaşın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Ordu’daki sel ve heyelan olaylarını incelemek için kente gelen Kılıçdaroğlu’nun ilk durağı İkizce ilçesi oldu. 9 Ağustos tarihinde heyelan sonucu hayatını kaybeden 56 yaşındaki Bayram Sekmen’in evini ziyaret eden Kılıçdaroğlu, ailesine başsağlığı diledi. Bayram Sekmen’in eşi Duran Sekmen’den olayın nasıl gerçekleştiği hakkında bilgiler alan Kılıçdaroğlu, ardından da vefat eden kişi için okunan duaya ‘Amin’ dedi.

CHP Lideri Yıkılan Köprüyü Yerinde İnceledi

Ordu’da yaşanan sel felaketini incelemek ve bilgi almak üzere kente gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Yıkılan köprü kısa sürede tamir edilerek, yanındaki köprü ile birlikte yenisi yapılacak” dedi.

Ordu ziyaretleri kapsamında Ünye’de yıkılan Cevizdere köprüsüne uğrayan Kılıçdaroğlu, beraberindeki ekiple birlikte alanı inceledi. Köprünün yıkılan bölgelerini yakından inceleyen Kılıçdaroğlu, ardından da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada yaşanan bu hadiseleri bir felaket olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu, “İklim değişikliklerini hepimiz biliyoruz, bütün dünya biliyor. Dolayısıyla doğaya saygılı olmamız lazım. Kentlerde yapılaşmayı, doğaya saygılı yapmamız gerekiyor. Doğa ile inatlaşmanın hiçbir mantığı ve gerekçesi yoktur. Dere yatağına ev, okul, bina yaparsanız, bir süre sonra doğa kendi intikamını alır. Dolayısıyla doğaya saygılı, doğayla inatlaşmadan bir kentleşme kültürünü geliştirmek zorundayız” dedi.

“Bugün dünyada bir kentleşme yapılırken, yol, köprü yapılırken, dere yatakları ve yollar 100 yıllık sis, 100 yıllık kar yağışı dikkate alınarak kentleşme yapılıyor” diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bu çerçevede kent yeniden düzenleniyor. Umarız bütün bu felaketler bize bir ders olur. Tabiatla inatlaşmadan gerekli kent kültürünü hep birlikte geliştirmiş oluruz. Vatandaşlarımızın mal kaybı da var. Bu mal kayıpları da umarım kısa süre içerisinde sosyal devlet anlayışı içerisinde giderilmiş olur.”

Yıkılan Cevizdere köprüsünün yerine modern ve dayanıklı bir köprünün kısa sürede yapılacağını aktaran Kılıçdaroğlu, “Eski yıllarda yapılan yıkılan bir köprümüz var, eski teknoloji ile yapılan bir köprü. Bu köprü de kısa süre içerisinde tamir edilecek, yanındaki köprü ile birlikte yeni bir köprü yapılacak ve kısa süre içerisinde hizmete açılacak. Ben tekrar bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Umarım kısa içerisinde bütün bu acılar son bulmuş olur” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu konuşmasının ardından yine aynı dere üzerinde bulunan ve yıkılan ikinci köprüde de incelemelerde bulunarak bilgi aldı.

Kılıçdaroğlu Ünye temaslarında selden büyük hasar gören ve milyonlarca zararı olan tekstil fabrikası ve kömür işletmesini de ziyaret ederek sahiplerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kılıçdaroğlu’nun Ünye’de son durağı ise Ünye Devlet Hastanesi’nde yatan sel mağduru yararlılar oldu.

Kılıçdaroğlu daha sonra Fatsa’ya geçti.

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.