son haberler

Küllenme ve Aflatoksin’e Bentonitli Çözüm!

Yayınlanma Tarihi: 10 Temmuz 2019 okunma

Küllenme ve Aflatoksin’e Bentonitli Çözüm!
Gündem
0

Fındıkta yaşanan ve sıkça karşılaşılan küllenme ve aflatoksine karşı Ünye Ziraat Odası’nin geliştirdiği proje kapsamında bentonit madeni ile çözüm bulundu.

Ünye Madencilik şirketi ile yapılan görüşmelerin ardından laboratuvar çalışmaları yapılırken bentonit madeninin (kil) küllenme ve aflatoksine karşı etkili olduğu tespit edildi.

Ürünün Ünye’nin Günpınarı Mahallesi’nde saha tanıtımı yapıldı.

Gerçekleşen tanıtımda külleme ve aflatoksin oluşumunu Bentonit ile önlenmesinin nasıl olacağı hakkında açıklama yapan Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün, “Fındık tarımında “Külleme” ve “Aflatoksin ” oluşumlarının engellenmesinde Bentonit kullanımı ile ilgili bir saha çalışmasının sunumu için buradayız. Bu saha çalışmasını 11 Şubat 2019’da Ünye Ziraat Odamız da kurmuş olduğumuz AR-GE proje ofisimizde planlamıştık. Bu bizim ziraat odamızın AR-GE çalışması bu çalışmamıza vesile olan Ahmet Çalışkan Bey’e teşekkür ediyorum. Alatoksin ve külleme gibi baş belası iki derdimizden nasıl kurtulabiliriz diye derin bir masa başı toplantı yaptık. Dünya literatürlerini, Türkiye’deki örneklerini inceledik. Sonuçta şöyle bir gözlemimiz oldu. Bölgemizde üretilen Bentonit’in tarım alanında daha önce hiç kullanılmamış. Ama şunu biliyoruz ki içilebilir ve sürülebilir nitelikte kendisini kanıtlamış güvenilir bir üründür. Daha sonra Hamit bey ile masa başı bir çalışma yaparak Mart ayından itibaren 4 uygulama ile sahada Alatoksin ve külleme oluşumunun nasıl geriletebiliriz konusunu çalıştık. 2 ayın sonunda çok ciddi bir gözlemimiz oldu. Nisan, Mayıs ayı gibi külleme görüntüleri başladığında bizim uygulama yapmış olduğumuz küllemeyi neredeyse hiç görmedik” dedi.

Tecer, “Gıda ve Sağlık Alanlarında Çok Sık Kullanılıyor”

Bentonit kili hakkında bilgi veren Ünye Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Tecer, “İnsanların ilk önce Bentonit kilinin ne olduğunu bilmeyenler var. Basit bir şekilde anlatmak istiyorum ki en azından başka kullanımlar da kafalarda bir şey canlansın. Bentonit dünyada bilinen 70-80 çeşit kil minerallerinden bir tanesi içerinde taşıdığı bazı üstün özelliklerden dolayı binlerce yıldan beri insan ve hayvan sağlığında bilinen kullanılan bir madde. İnsanlar birkaç bin yıl önce bu ürünü diğer killerden ayırt etmeden farklı özelliklerini keşfederek buna iyileştiren toprak, tanrının şurubu, ölümsüzlük nektarı yayan kil, yaşatan kil, gibi isimler vererek adlandırmışlardır. Bin 800’lü yıllardan sonra farklı bir kil olduğu anlaşılarak Amerika da Benton Vadisi’nde tespit edilmiş ve Bentonit ismi verilmiş. Gıda ve sağlık alanlarında çok sık kullanılıyor ama Bentonit’in endüstriyel olarak kullanımının olduğu ve dolayısıyla kağıt sektörü, deterjan, boya, seramik, çimento, inşaat, cam gibi sektörlerde ve daha fazla alanlarda kullanımı var. Bentonit kili kendine sahip negatif yön özelliği nedeniyle diğer tüm killerden ayrılır. Biz çok düşük mikroorganizma boyutta nanotik boyutta Bentonit üreterek bir adım öne taşıdık. Biz buna aktif Bentonit diyoruz. Bentonit insan sağlığında ve hayvan sağlında bitki sağlığında kullanıldığında vücuttaki veya canlıdaki, bitkideki bütün patalojik faaliyetleri sonlandırıyor” dedi.

Tarım alanında toprağa sıvı ile püskürtmenin inanılmaz etkisinin olduğunu belirten Tecer, “Tarımda en çok karşılaşılan şeylerden biride Alatoksin. Bentonit bunların üzerine toprağa ve kilin üzerine belirli periyodik aralarla Bentonit toprağa sıvı ile püskürtmenin inanılmaz bir etkisi oluyor. Bitkiye zarar veren bütün toksin maddelerini arındırıyor. Uygulamaları ciddiye almak lazım. Biz insan sağlığında çeşitli ürünler yaptık ama bitki sağlığı denilince çok dikkatli düşünmek lazım. Çünkü dünyada en büyük tehlike zirai ilaçlar; zirai ilaçlar kullanıldığı zaman bahçelerde ne bitki ne de hayvan sağlığı kalıyor o yüzden ilaçsız tarımı birinci sıraya getirmek hele de Bentonit gibi çok kolay bir şekilde uygulanan bir üründen bahsediyoruz. Zirai ilaç kullanımını önlemek amacımız. Yenilebilir bir üründen zirai bir materyal üretiyoruz. Bu çok iyi bir şey” diye konuştu.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman ise, “Bentonit kilinin toz olarak uygulanması bizim için bir çıkış noktası diyebilirim. Hangi ilaç noktasında kullanacağınızda önemli. Gübre yerinede kullanabiliyorsunuz böyle bir ürün. Tarım ve sağlık bakanlığın çok da fazla üzerinde bir şey diyeceğini sanmıyorum”dedi.

Tanıtım programına, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferda Yıldırım,  Terme İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tuncay Demir, Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Tarım Mühendisleri ve vatandaş katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.