son haberler

Manyetik Kumdan Takılar Yok Satıyor

Yayınlanma Tarihi: 29 Kasım 2019 okunma

Manyetik Kumdan Takılar Yok Satıyor
Gündem
0

www.unyetv.net / ÖZEL HABER

Ünye’de manyetik kumdan yapılan takılar yurt içi ve yurt dışına satılıyor.

Ünye sahilinde görülen ve yapılan araştırmalar sonucu manyetik olduğu tespit edilen kara kumdan yapılan takılara yoğun ilgi var.

Jeofizik mühendisi Orhan Yiğit’in el emeği takılar yurt içinden çok sayıda kişi tarafından talep edilirken yurt dışından da gelen taleplerin olduğu öğrenildi. Sahilde topladığı manyetik kumu, baskı ve fırınlama aşamasından geçirdikten sonra model oluşturan Yiğit, çok talep gören takıların satışını da yapıyor.

Ünye sahilinde yer alan stres, uyku sorunları, romatizma, sedef gibi bir çok hastalığa şifa olduğuna inanılan ve tamamlayıcı tedavi unsuru olarak sağlık turizminde kullanılması hedeflenen manyetik siyah deniz kumu, emekli jeofizik mühendisi Orhan Yiğit’in maharetli ellerinde şekilleniyor. Yiğit, topladığı manyetik siyah deniz kumuyla, takı ve kolye çeşitleri üretiyor. Manyetik kumu, atölyesinde pres ve fırınlama aşamasından geçirip takı modelleri oluşturan Yiğit, sosyal medya üzerinden satıyor. Takı modellerinde deniz kabuğu da kullanan Yiğit’in yaptığı el emeği eserleri, ilçeyi ziyaret eden turistlerin ilgi odağı oluyor. Turizm işletmelerinde vitrinleri de süsleyen takılar, model ve işçiliğine göre 20 ile 40 TL’den alıcı buluyor. Yiğit, işi geliştirerek seri üretime geçmeyi hedefliyor.

“Manyetik kum negatif enerjiyi alıyor”

Manyetik siyah kumun şifa kaynağı olduğunu belirten Orhan Yiğit, İçinde 20 tane mineral barındıran, şifa kaynağı, mucizevi bir kumdan bahsediyoruz. Bu kum; insan vücudu üzerinde bir manyetik alan yaratıyor ve bütün negatif enerjiyi yok ediyor, rahatlama ve sakinleşme sağlıyor. Özellikle stresi azaltmada en önemli unsurlardan bir tanesi. Rahat bir uyku düzeni, huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir birey olmak istiyorsanız, Ünye sahilindeki 80 mikron inceliğindeki bu kuma gömülebilirsiniz. Bu kum dünyada değişik ülkeler de kullanılıyor. Rahatsız olan insanlar bu kuma gömülerek, alternatif tedavi yöntemiyle tedavi oluyorlarö dedi.

“Yoğun Siparişler Geliyor”

Manyetik siyah kumdan yaptığı takılara yoğun bir talebin olduğunu belirten Yiğit, Karadeniz’e adını veren bu kara kum, 80 mikron inceliğinde ve 20 mineral barındırıyor. Bu özellikler Türkiye’nin başka sahillerinde yok. Bu kumdan yaptığım takılar haliyle talep görüyor. Ürünleri sipariş üzerine, yurt dışına da gönderiyorum diye konuştu.

 

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.