son haberler

Ünye-Tokat Buluşmasında Tek Gündem YOL!

Yayınlanma Tarihi: 2 Ağustos 2020 okunma

Ünye-Tokat Buluşmasında Tek Gündem YOL!
Gündem
0

Dışişleri Bakan Yardımcısı Hemşerimiz Yavuz Selim Kıran’ın katıldığı Ünye-Tokat buluşmasında ekonomiden, sosyal hayata herkesimi ilgilendiren Ünye-Tokat yolu konuşuldu. Kıran, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda net bir iradesi, bölge milletvekillerinin takibi var” dedi.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde Ünye’de oda ve STK temsilcileri düzenlenen kahvaltı programında bir araya gelerek bayramlaştı. Programa Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın yanı sıra Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr Ali Çelik ve Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Fehmi Çankaya da katıldı.

“Ekonomik Açıdan Önemli Bir Yol”

Yüzüncü Yıl’da düzenlenen Kahvaltı programının ardından bir konuşma yapan ÜTSO Başkanı İrfan Akar, “ekonomik açıdan bakıldığında salgın sürecinde hükümetimizin verdiği güzel destekler oldu. İnşallah çok güzel günler bizi bekliyor. Bu süreçte hükümetimizin yaptığı güzel dokunuşlar oldu. Yaklaşık 3 kamu bankası ve 2 özel banka aracılığıyla 250 bin liraya yakın bir kredi desteği Ünye ilçemize girdi. Akabinde 0,64 olan konut kredi faizlerinin de devre alınmasıyla birlikte yaklaşık 600 tane konut satışı gerçekleşti. Burada da 200-250 bin lira bölgemize para girdi. Bu süreçte yaklaşık 500 bin TL girişi ile ekonominiz ciddi bir denge sağladı. Turizm işletmelerinde sıkıntı oldu ama onda da yine devletimizin sağladığı kısa çalışma ödeneği, SSK ötelemesi gibi dokunuşlarla bir nebze olsun rahatladılar. İnşallah önümüzdeki günlerde bu COVID problemi ciddi şekilde çözülürse yaklaşan fındık mevsimi ve fındık fiyatının güzel olması bölgemiz açısından çok önemli olacaktır. Biz yine üniversite, liman istiyoruz akabinde Tokat-Niksar Yolu bizim için çok önemli” dedi.

“Yurt Dışına Pazarlamak İçin Çok Önemli Bir Yol”

Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Fehmi Çankaya ise “Gelirken yol güzergahında yaşadığımız sıkıntılardan dolayı Tokat-Ünye Yolu bu bölgemiz için büyük bir kazanım olacak. Şuanda yapılmadığı için büyük bir kayıp olarak düşünüyorum. Çünkü Tokat’ın 7 tane ovası ve 3 tane nehri var. Adana Çukurova’dan sonra belki de Türkiye’de belli ovalardan ve belli tarımsal faaliyetlerin yapıldığı yerlerden birisi. Bunu biz katma değere çeviremiyoruz. Yol sıkıntısından dolayı limana yakınlığımız yok. Gerçekten bu yolun çok büyük bir önemi var. Sayın bakanımızda buradayken biz bu yolun biran önce bitmesini talep ediyoruz. Bu Tokat, Ünye ve Ordu için çok önemli. Çünkü Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan yol güzergahlarından birisi olduğu için birde Tokat’taki katma değer sağlayan ürünleri limana ve limandan yurt dışına pazarlamak için çok önemli bir yol.

“Yapacağımız İhracaatla Ünye-Tokat Yolu 1 Yılda Kendini Amorti Edecektir”

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr Ali Çelik, “Ünye ile Tokat arasında gönül birliği bulunmaktadır. Bu nedenle iadeyi ziyaret gerçekleştirdik. Ünye ve Tokat birbiriyle kader birliği ile bağlanmıştır. Burada da en önemli şey yoldur. Yollar ülkelerin değerini ve önemini arttırmıştır. Ama son dönemde çok büyük hareketlilik ve yoğunluk olmasına rağmen Ünye-Tokat yolu konusunda bir karar verilememiş. Bu nedenle geçmişte bu yolun ihmal edildiğini düşünüyorum. Mesudiye-Tokat yolundaki trafik yoğunluğunun Ünye-Tokat yolundaki yoğunluğun 4/1’i kadar olmasına rağmen bu yola ilgili gösterilememiş. Ünye-Tokat yolunda gelirken yaşadık, dönüşte de yaşayacağız tam bir konvoy halinde. Meseleyi şöyle anlatmak lazım aslında, aslında bizim istediğim şey daha konforlu seyahatin ötesinde ürettiğimiz ürünlerin sahile ve diğer ülkelere ihracatta ürünlerimizin zarar görmeden nakliyesidir. Tokat’ta üretilen ürünler yeryüzünde en narin ürünlerdir. Tarımsal rezervlerimiz yüksek miktarlarda. Tokat’tan yola çıkan bir kamyon yüzlerce virajdan geçiyor. Tokat’tan yola çıkan domates sahile gelene kadar salça oluyor tabiri caizse. Sebze ve meyveler çok hassas. Nakliye sırasında bir darbe alması 10-15 günlük raf ömrünü 1-2 güne indiriliyor. Bu nedenle biz yetkililere yine söylüyoruz. Eğer bu yol yapıldığında sadece bir yılda Rusya’ya yapacağımız ihracaatla bunu amorti edeceğiz. Bu konuya da yetkililerin duyarlılık göstermesini bekliyoruz” dedi.

“Ünye-Tokat Yolu’nun Yapımı İçin Cumhurbaşkanımızın Son Derece Net Bir İradesi Var”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ise “Ünye ve Tokat birlikteliği açısında çoık anlamlı günü yaşıyoruz. Tokat’ın tarım alanında çok büyük potansiyeli var. Adeta ülkemizin tarım havzası. Ünyemizin de aynı şekilde potansiyeli yüksek. Ordumuzun tüm ilçelerinin potansiyeli yüksek. Bu potansiyel ve dinamizm bir araya geldiğinde gerçekten bölgesel kalkınma modeline dönüşmemesi için hiçbir sebep yok. Bu bölgesel kalkınma modelinin de merkezinde Ünye-Akkuş-Tokat yolu var. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın son derece net bir iradesi var. Bölgemizin siyasilerinin ve milletvekillerimizin ciddi takibi var. Bölgemizin siyasi büyüklerinin Genel Başkan Vekilimiz başta olmak üzere çok önemli bir takibi söz konusu. Büyükşehir Belediye Başkanımızın da bu konuda takibi söz konusu. Sivil toplum kuruluşları da seferber olmuş durumda. Biz de bu sürecin hızlandırılması noktasında bölgenin bir evladı olarak çalışmaktan her zaman memnuniyet duyarız. Bu konuda ulaştırma bakanımızla yaptığımız görüşme de olumlu geçti. Bu yolun bir an önce hayata geçmesi noktasında fikir birliğindeyiz.” dedi.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.