son haberler

Ünye’nin Hayati Projelerine Vali İncelemesi!

Yayınlanma Tarihi: 3 Temmuz 2020 okunma

Ünye’nin Hayati Projelerine Vali İncelemesi!
Gündem
0

Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ünye temaslarında yaptığı incelemelerde hayati önem taşıyan yatırımların son aşamalarını yerinde görerek bilgi aldı.

Ünye Ekonomisi İçin Ana Damar; OSB

Ünye’nin yıllardır çözülmesini beklediği Organize Sanayi Bölgesi’nin arazisini inceleyerek yerinde bilgi alan Vali Sonel bundan sonraki süreçte yapılması gerekenler konusunda yol haritasını inceledi. Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ve Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı OSB’de gelinen son noktayı değerlendirerek imar haritasında yapılacak işletme ve fabrikaları anlattılar. Mayıs ayında Bakanlıktan onaylanan İmar Planı’nın ardından alt yapı ihale sürecinde olan Ünye OSB’nin DSİ’nin dere ıslahı çalışmasının önemli olduğu vurgulanırken Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı “daha önce yapılan çalışmalarda sel nedeniyle tahribat oldu. Dere ıslahı yeniden yapılması gerekiyor. Ünye OSB, 40 yıllık Ünye’nin şuan Ordu’da konuşulmaya başlanılan OSB’nin en son yapılanı” dedi.

Kampüs Alanına Rektörü Davet Etti

Vali Sonel Ünye ziyaretinde Ordu Üniversitesi’ne devredilen eski havaalanına kurulması planlanan kampüs alanını da inceledi. Vali Sonel Ünye ziyeretine Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan’ı da davet etti. Rektör Akdoğan ile birlikte önce Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne giden Vali Sonel daha sonra kampüs alanına giderek çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Vali Sonel, Ünye Belediye Başkanlığını da ziyaret ederek, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’dan belediyenin ilçedeki hizmetleri, çalışmaları, projeleri hakkında bilgiler aldı.

Belediye Başkanlığı ziyareti esnasında Ünye ilçe ziyaretiyle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Tuncay Sonel, Ordu’nun birbirinden güzel 19 ilçesinin bulunduğunu belirterek, Valilik başta olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra milletvekilleri, belediye başkanları ve üniversite ile birlikte Ordu’nun hem Karadeniz’de, hem ülkede, hem de yurtdışında söz sahibi yapılacağını söyledi.

Ordu’nun doğal güzelliklerine değinen Vali Sonel, “Ordu’nun her köşesi muhteşem güzelliğe sahip. Nereyi gezsek, hepsi birbirinden sıcak kanlı insanlarımızın olduğunu görüyoruz. Hakikaten insanlarımızın gözlerindeki ışıltıyı görüyoruz. Daha önce Gümüşhane ve Trabzon’da çalıştığım için Karadeniz’e yabancı değilim. İçi dışı bir, güzel insanlar. Allah razı olsun memnunuz. İnşallah ilerleyen süreçte de güzel işler çıktıkça, ‘Ordu Ailesi’yle birlikte güzel işler yaptıkça daha da güzel olacağına inanıyorum. Biraz sabırlı bir şekilde süreci bekleyelim” diye konuştu.

“Sporda Çeşitlilik İçin Çalışmalar Yürüteceğiz”

Vali Tuncay Sonel, konuşmasının devamında Ordu’nun sportif faaliyetlerinin ve turizminin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütüleceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sporun içinden gelen bir insanım. Adana memleketim ama bundan sonra Ordu’muzun ekmeğini yiyoruz, suyunu içiyoruz. Artık bundan sonra Ordu için çaba gösterip, çalışacağız. Futboldan diğer branşlara kadar birçok branşta milli sporcuların yetişdiği bir şehirdeyiz. Sporla ilgili yapılacak etkinliklerde, çeşitlilik konusunda, hem turizme katkısı konusunda, hem istihdama katkısı konusunda içinde olacağız.”

Vali Sonel, Ünye ilçesindeki programı sırasında vatandaşlarla ve esnaflarla da sohbet ederek, hal ve hatırlarını sordu.

Ünye ziyareti kapsamında Ünye Cumhuriyet Başsavcılığı, Ünye İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Japonya’da batan Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan 540 Türk denizcisi ve içlerinde bulunan Ünyeli’lerin anısına Ünye Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Derneği tarafından Ünye’nin Topyanı mevkiinde yaptırılan “Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Anıtı”nı da ziyaret eden Vali Tuncay Sonel,  Ünye Kalesi’ni de gezerek, yürütülen restorasyon çalışmalarını inceledi.

Ünye Küçük Sanayi Sitesini de ziyaret eden Vali Sonel, Kooperatif Başkanı Ali Özkan ve sanayi esnafı ile de sohbet etti.

Muhtarlarla Tanışma Toplantısı Düzenledi

Vali Tuncay Sonel, Ünye ilçesindeki ziyaret ve inceleme gezisi programında muhtarlarla da bir tanışma toplantısı yaptı.

Muhtarların talep ve isteklerini de dinleyen Vali Sonel, “Devletimizin en ücra köşesindeki temsilcisi sizlersiniz” diyerek, muhtarların önemli bir görev ifa ettiğini dile getirdi.

Muhtarların önemli bir görev ifa ettiğini dile getiren Vali Sonel sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizler, muhtarlarımız olarak bizler için çok önemlisiniz. Vatandaşlarımızın hakikaten devlet adına ilk buluştuğu noktasınız. Sizlerle tanışmanın yanı sıra taleplerinizi de dinleyerek, devletimizin imkânları ölçüsünden yerine getireceğiz. Devletimizin şefkatini, sıcaklığını, güler yüzünü yetim ve öksüz evlatlarımıza, engeli olan vatandaşlarımıza, şehit ailelerimize ve gazilerimize, yaşlılarımıza, dedelerimize, esnaflarımıza toplumun her kesimine göstermeye çalışacağız” diye konuştu.

Muhtarlara yetim, öksüz, engelli vatandaşlar konusunda uyarıda bulunan Vali Sonel, sözlerini şöyle tamamladı: “Etrafınızda olur ya yetim, öksüz evladımız varsa, engeli olan vatandaşımız varsa, eğitimine katkıda bulunmak olsun, tedavi sürecinde olsun, o ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaşmakta olsun bunlardan da bizim bilgimiz olsun. Bizler de elimizden gelen her şeyi bu saydığım yöre insanımıza göstermemiz lazım. Onlara devletimizin sıcaklığını, şefkatin vermemiz lazım. Bunları yaptığınız zaman zaten istihdam başta olmak üzere turizm ve diğer branşlarda her alanda biz Ordu’yu hem Karadeniz’de, hem ülkemizde, hem de yurtdışında inşallah konuşulacak, söz sahibi yapacak iller arasına da getirmiş olacağız. Bunu da hep beraber yapacağız. Şu an ‘Ordu Ailesi’nin en önemli unsurlarından bir tanesi de siz değerli muhtarlarımızsınız. Biz birlik ve beraberlik içerisinde bu işi yürüteceğiz. Rabbim mahcup etmesin” dedi.

“Hedefe kitlendiğimiz takdirde yapamayacağımız, başaramayacağımız hiçbir şey yoktur” diyen Vali Sonel, “Ordu’nun dışarıda çok kıymetli değerleri var. Bu değerleri ilimize çekmek için gereken gayret gösterilecektir. Başarı birlik ve beraberlikle gelir. Ordu çok güzel bir şehir. İnsanları samimi ve içten” şeklinde konuştu.

Şehit ve Gazi Ailelerini de Ziyaret Etti

İlçe ziyaretleri kapsamında Ünye ilçesine giderek bir dizi ziyaret, inceleme ve temaslarda bulunan Vali Tuncay Sonel, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaralanan Gazi Cihan Odabaş’ı ve Afrin’e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtı’nda Şehit düşen Tankçı Uzm. Çvş. Taner Kart’ın babası İlhan Kart’ı ziyaret etti.
Ziyarette Gazi Cihan Odabaş ve Şehit Babası İlhan Kart ile bir süre sohbet eden Vali Sonel, hal ve hatırlarını sorarak, her zaman şehit ve gazi ailelerinin yanlarında olduklarını söyledi.

Vali Tuncay Sonel, Ünye ilçe ziyareti kapsamındaki son ziyaretini, ilçenin Yunus Emre Mahallesi’nde bulunan Yunus Emre Türbesi’ne yaptı.

Vali Sonel, Yunus Emre Türbesi ziyaretinin ardından, Ünye ilçe ziyareti programını tamamladı.

Vali Sonel’e Ünye’de Bir Gün Yetmedi!

Ordu Valisi Tuncay Sonel ilçeleri tanımak için başlatığı ziyaretler kapsamında sabah geldiği Ünye’de gerçeleştirdiği programla gece Altınordu’ya döndü. Sonel planlanan bazı programlara zaman yetmemesi başka güne bıraktı.

 

 

 

 

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.