son haberler

İnsan Aşısı

Yayınlanma Tarihi: 29 Haziran 2018 okunma

Zeki ORDU zekiordu.zekiordu@gmail.com

(Bu yazı geçmiş çeyrek yüzyılda yaşamış ve gelecek çeyrek yüzyılda yaşayanlar içindir. Bu tarihten öncesi zaman aşımına uğramış olup, sonrasının yapabileceği başka şeyi kalmayacağından ilgililerin ellerini çabuk tutmaları gerekmektedir)

Malumunuz olduğu üzere aşı hastalığın adıyla anılır. Kızamık aşısı, verem aşısı, kuduz aşısı gibi. Şimdi insan aşı da nereden çıktı diye sormazsınız belki ama olmalı bence. Zaten bazı kavramlar meşhurlarıyla bilinir. Aşı denilince akla yarma aşı, kakma aşı, yaprak aşısı gibi zirai aşılar gelmez. Yani öncelikle gelmez.

Şöyle bir baktığımızda geniş sahayı kapsamaktadır aşı kelimesi. Tıpta hastalıklardan korunmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve insanı bazı hastalıklardan korumak için bu yöntem şimdilik bilinen en geçerli olanıdır. Zirai olarak yapılan aşılar o bitki türünden iyi verim elde edebilmek için yapılır.

Mecazi olarak toplumsal meseleler için de kullanıldığı olmuştur. Hatta kötü gidişata dur demek için bazı tedbirler alınmasına da denir. Başarılı olursa aşı tuttu denir. Başarısızlık halinde ise tam tersi tabii.

Bazen olumsuz olarak kullanırız aşıyı. Daha önce iyi olarak bilinen kişilerin hal ve hareketlerinde olumsuz yönde bir şey olursa, bunu biri “aşılamış”; tabiri caizse yoldan çıkarmış deriz. Demek ki her zaman olumlu işlerde kullanılmamaktadır.

Malum gündemimiz “aşı” meselesiyle epey meşgul. Aslına bakarsanız genel bir kanaat olarak şunu diyebiliriz ki, gündemin bir şeylerle dolu olması yöneticilerin lehine bir durumdur. Bunu kasıtlı olarak çıkarıyorlar demiyorum.

Mizacım icabı özel bir grubu, zümreyi, derneği, cemiyeti veya cemaati, sosyal ve sportif bir kulübü doğrudan hedef almam. Bu tamamen şahsi bir yapı veya görüştür. Buradan olanlar “yanlış yapıyor” anlamı çıkmamalıdır. Yani bir tercih veya anlayış meselesidir ve nasıl tercih edilirse edilsin saygılı olmak lazım.

Ama geçmişten beri yanlış bir kanaat vardır. Mesela ülkede bir şeyi beğenir veya beğenmezsen seni yönetimin lehinde veya aleyhinde görürler. Bir yerde bir yanlışlığı dile getirsen oranın adı neyse veya orası neresi ise sizi orayı beğenmiyor olarak görebilirler.

Yani Malatya’da da Edirne’de konuşsanız konuştuğunuz şey ülkenin çok yerinde yanlış yapılan bir şey olsa dahi sizi orayı zemmettiğinizi düşünürler. Bu da bizim bazı meselelere bakışımızı göstermektedir.

Kısa insan olarak bakmayı pek becerdiğimiz söylenemez. O halde bu iş nasıl düzeltilir? Şayet eğitimi hiç yoksa tıptaki gibi; eğitimi yarı kalmışsa ziraattaki gibi aşılamalıdır. Eğitimini en yüksek yerde tamamlamışsa ona hiçbir ilaç fayda etmez zaten. Onlar her şeyin en doğrusunu bilir.

Anlı şanlı hekimler, isimlerinin önünde isimlerinden daha uzun titri olanlardan bazıları aşı olunsun, bazıları lüzum yok diyor. Konu ne? Sağlık. Sonuç ne olabilir? Ölüm veya kalıcı hastalık. Tabii birde hastalıktan korunma. Neden fikir ayrılığına düşülür?

Birinin okuduğu fakültede başka diğerinde başka diye cevaplanmaz her halde. Öyleyse bu çekişme ve çelişme neden? Millete yardım etmek için. İyi. Ben bu yardımlarınız için şahsım adına en kalbi şükranlarımı sunarım.

Bu iyiliğinizden dolayı her fırsatta sizi anacağıma, düğünde dernekte, bayramda şenlikte her türlü mecliste bu iyiliğinizden dolayı size en müsait kelimelerle teşekkür edip başkalarının da nankör etmemeleri için aynı iyi dilek ve temennilerde bulunmasını sağlayacağıma sağlığım üzerine söz veririm. Nasılsa sizler sayesinde sağlıklı bir gelecek bizleri bekliyor.

Ben yine de ilim adamlarının bir “İnsan aşısı” geliştirmesini arzu ediyorum. Diğer hastalıkların bir çaresi bulunuyor ama “İnsan hastalığının” çaresi bulunur mu bilmem.

Şimdi de insan hastalığı nasıl olur diye kafalarda soru olabilir. En önemlilerini sayabilirim: Eğitim bozukluğu, enflasyon, terör, sistemi koruma veya bozulmasından korkma hastalığı, yalan, dolan, talan gibi virüslere bir aşı bulunması insanlık adına iyi olacaktır.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. İlim ne güzel şey değil mi?

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

Politika veya Siyaset

15 Şubat 2019 okunma
Dilimize İtalyancadan geçen bir kelime. TDK sözlüğünde “Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatı” diye açıklanıyor. Politika ile uğraşan kişiye de “politikacı” deniyor aynı sözlüğe göre. Yani devlet işlerini “düzenleyen” ve “yürüten”... Devamını Oku

Seçimlerde Yeni Usûl

8 Şubat 2019 okunma
Muhalefet adayları hariç seçimlerin gözdesi hep vatandaş olmuştur. Sair zamanlarda iş bulmak için siyasilerin yakınlarına 40 takla atan vatandaş,bu taklaları nereden öğrendiği belli oldu. Bana bir oy verenin 40 yıl vs vs diyen aday, hafıza kaybına uğramışsa... Devamını Oku

Şapkadan Kale Taşı

1 Şubat 2019 okunma
Bizin nesil ortaokula okula giderken şapka takma mecburiyeti vardı. Bu kılık kıyafet kanunun bir yansıması ve devamı olarak; ayrıca resmi okul kıyafetinin de bir parçasıydı. Sabah takı elbisemizi giyer, iskarpin denilen ayakkabıyı temizler, tırnaklar bir güzel... Devamını Oku

Seçelim Mi Geçelim Mi?

25 Ocak 2019 okunma
Yaşım gereği ülkede hatırı sayılır sayıda seçim gördüm. Kısmetse daha kaç seçim görürüm bilmem. Ülkenin karışık zamanlarında; askerin, adına kâh müdahale, kâh idareye el koyma, kâh ihtilal kâh darbe dedikleri “fiiliyat” zuhur ettiği zaman ben de... Devamını Oku

Hırsızlık Nedir?

11 Ocak 2019 okunma
Belki böyle bir başlık atılınca okuyan konunun nereye geleceğine dair bazı tahminlerde bulunabilir. Çünkü bu kavram birçok şey için kullanılır. Hırsızlık en eski suçlardandır. Ancak hiç modası geçmez. Her devirde çeşitli şekillerde karşımıza çıkar.... Devamını Oku

Ordu’da Kültürel Faaliyetler

4 Ocak 2019 okunma
Kısa adı ORŞAYAD olan Ordu Şairler, Yazarlar ve Sanatseverler Birliği Kültür Derneği Ordu da çok önemli işlere imza atıyor. En son 17 Aralık 2018 tarihinde yapılan “Sanatçı ve Sanatseverleri Ordu Üniversitesinde” buluşturan ve gecede okunan şiirler, icra... Devamını Oku

Şeb-i Yelda

28 Aralık 2018 okunma
  Nedendir bilmem ama bana en uzun gece ile en kısa gün hep faklı gelmiştir. Bunun bir bakıma tersi olan en uzun gün ile en kısa gece pek dikkatimi çekmemiştir. Burada öncelikli olan gece midir, gündüz müdür diye çok düşündüm, sonunda gecenin uzun olması... Devamını Oku

Aday Adayı Enflasyonu ve Hayat

21 Aralık 2018 okunma
Ne zaman ülke seçim sahtı mailine girse bütün dikkatler aday adayları üzerinde olur. Ülkece seçimi seviyoruz. Avrupa ve ABD seçimlerinde katılım oranları neredeyse yarı yarıya. Vatandaşın umurunda değil. Yaklaşık yarım asır seçim gördüm her seçim... Devamını Oku

Yazı Yazmanın Zor Olduğu Zamanlar

14 Aralık 2018 okunma
Zaten zahmetli bir iştir yazmak. Önce düşünmek ve sonra düşündüklerini kaleme almak gerekiyor. Aynı zamanda ne anlatmak istiyorsun onu aktarman gerekiyor okuyucuya. Yazı yazmanın güçlüğü kadar okuma külfeti var ülkede. Okuyan mı az yazan mı bilinmiyor.... Devamını Oku

ANDIK

7 Aralık 2018 okunma
Aslına bakarsanız “hatırladık” olarak kullanılan bu kelime resmi kurumlarda “kutladık” anlamında da kullanılıyor. Şair, “Seni andım bu gece” ifadesinde; “Bilmem ne gününü andık” derken aynı anlama gelmiyor. Zaten biz okullarımızda ne bulursak... Devamını Oku