son haberler

İnsan Aşısı

Yayınlanma Tarihi: 29 Haziran 2018 okunma

Zeki ORDU zekiordu.zekiordu@gmail.com

(Bu yazı geçmiş çeyrek yüzyılda yaşamış ve gelecek çeyrek yüzyılda yaşayanlar içindir. Bu tarihten öncesi zaman aşımına uğramış olup, sonrasının yapabileceği başka şeyi kalmayacağından ilgililerin ellerini çabuk tutmaları gerekmektedir)

Malumunuz olduğu üzere aşı hastalığın adıyla anılır. Kızamık aşısı, verem aşısı, kuduz aşısı gibi. Şimdi insan aşı da nereden çıktı diye sormazsınız belki ama olmalı bence. Zaten bazı kavramlar meşhurlarıyla bilinir. Aşı denilince akla yarma aşı, kakma aşı, yaprak aşısı gibi zirai aşılar gelmez. Yani öncelikle gelmez.

Şöyle bir baktığımızda geniş sahayı kapsamaktadır aşı kelimesi. Tıpta hastalıklardan korunmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve insanı bazı hastalıklardan korumak için bu yöntem şimdilik bilinen en geçerli olanıdır. Zirai olarak yapılan aşılar o bitki türünden iyi verim elde edebilmek için yapılır.

Mecazi olarak toplumsal meseleler için de kullanıldığı olmuştur. Hatta kötü gidişata dur demek için bazı tedbirler alınmasına da denir. Başarılı olursa aşı tuttu denir. Başarısızlık halinde ise tam tersi tabii.

Bazen olumsuz olarak kullanırız aşıyı. Daha önce iyi olarak bilinen kişilerin hal ve hareketlerinde olumsuz yönde bir şey olursa, bunu biri “aşılamış”; tabiri caizse yoldan çıkarmış deriz. Demek ki her zaman olumlu işlerde kullanılmamaktadır.

Malum gündemimiz “aşı” meselesiyle epey meşgul. Aslına bakarsanız genel bir kanaat olarak şunu diyebiliriz ki, gündemin bir şeylerle dolu olması yöneticilerin lehine bir durumdur. Bunu kasıtlı olarak çıkarıyorlar demiyorum.

Mizacım icabı özel bir grubu, zümreyi, derneği, cemiyeti veya cemaati, sosyal ve sportif bir kulübü doğrudan hedef almam. Bu tamamen şahsi bir yapı veya görüştür. Buradan olanlar “yanlış yapıyor” anlamı çıkmamalıdır. Yani bir tercih veya anlayış meselesidir ve nasıl tercih edilirse edilsin saygılı olmak lazım.

Ama geçmişten beri yanlış bir kanaat vardır. Mesela ülkede bir şeyi beğenir veya beğenmezsen seni yönetimin lehinde veya aleyhinde görürler. Bir yerde bir yanlışlığı dile getirsen oranın adı neyse veya orası neresi ise sizi orayı beğenmiyor olarak görebilirler.

Yani Malatya’da da Edirne’de konuşsanız konuştuğunuz şey ülkenin çok yerinde yanlış yapılan bir şey olsa dahi sizi orayı zemmettiğinizi düşünürler. Bu da bizim bazı meselelere bakışımızı göstermektedir.

Kısa insan olarak bakmayı pek becerdiğimiz söylenemez. O halde bu iş nasıl düzeltilir? Şayet eğitimi hiç yoksa tıptaki gibi; eğitimi yarı kalmışsa ziraattaki gibi aşılamalıdır. Eğitimini en yüksek yerde tamamlamışsa ona hiçbir ilaç fayda etmez zaten. Onlar her şeyin en doğrusunu bilir.

Anlı şanlı hekimler, isimlerinin önünde isimlerinden daha uzun titri olanlardan bazıları aşı olunsun, bazıları lüzum yok diyor. Konu ne? Sağlık. Sonuç ne olabilir? Ölüm veya kalıcı hastalık. Tabii birde hastalıktan korunma. Neden fikir ayrılığına düşülür?

Birinin okuduğu fakültede başka diğerinde başka diye cevaplanmaz her halde. Öyleyse bu çekişme ve çelişme neden? Millete yardım etmek için. İyi. Ben bu yardımlarınız için şahsım adına en kalbi şükranlarımı sunarım.

Bu iyiliğinizden dolayı her fırsatta sizi anacağıma, düğünde dernekte, bayramda şenlikte her türlü mecliste bu iyiliğinizden dolayı size en müsait kelimelerle teşekkür edip başkalarının da nankör etmemeleri için aynı iyi dilek ve temennilerde bulunmasını sağlayacağıma sağlığım üzerine söz veririm. Nasılsa sizler sayesinde sağlıklı bir gelecek bizleri bekliyor.

Ben yine de ilim adamlarının bir “İnsan aşısı” geliştirmesini arzu ediyorum. Diğer hastalıkların bir çaresi bulunuyor ama “İnsan hastalığının” çaresi bulunur mu bilmem.

Şimdi de insan hastalığı nasıl olur diye kafalarda soru olabilir. En önemlilerini sayabilirim: Eğitim bozukluğu, enflasyon, terör, sistemi koruma veya bozulmasından korkma hastalığı, yalan, dolan, talan gibi virüslere bir aşı bulunması insanlık adına iyi olacaktır.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. İlim ne güzel şey değil mi?

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

SEÇİMLER BİTTİ Mİ?

28 Haziran 2019 okunma
Ülkemizde her seçim tartışmalı geçiyor. Hatta bazen rakamların bile ehemmiyeti olmuyor. Şöyle bir hafızamız yoklayacak olursa merhum Ecevit en çok oyu alan partinin lideri olarak hükümet dışında kalıca “Benim sayısal değil siyasal üstünlüğüm var”... Devamını Oku

Taş Fırın

31 Mayıs 2019 okunma
Her şey devrine göre kıymetli. Tabiri caizse “Ekmek elden su gölden” yaşıyoruz. Eşyanın az olduğu zamanlarda değeri de fazlaydı. Şimdiki gibi “kullan at” at tarzı eşyalar yoktu.  Kullandığımız şeyler bozulursa mutlaka tamir edilirdi. Hiçbir eşya... Devamını Oku

ÜNYE GÜZEL Mİ?

12 Mayıs 2019 okunma
Bu soruya kaç kişi cevap verebilir? Bir şehri güzel yapan nedir? Coğrafyası mı? Tarihi mi? Tabiat güzelliği mi? İnsanı mı? Yoksa hepsi mi? Bunlara tek tek cevap verdiğimizde Ünye’nin, Fatsa’nın, Kumru’nun, Çarşamba’nın, bilmem nerenin ne kadar güzel... Devamını Oku

İsmini Ağabeyinle Ablana Uydurduk (T)

26 Nisan 2019 okunma
Efendim malum olduğu üzere en müşkül işlerden biri de çocuğa isim vermektir. Özellikle günümüzde bu daha da zor olmaktadır. Hatta bunun için lügatler bile hazırlanmıştır. En yeni çocuk isimleri diye. Özellikle az bulunmasına dikkat ederiz. Bazen meşhur... Devamını Oku

Masal Ebesi Nazmiye

19 Nisan 2019 okunma
Yolumuz Ankara’nın Beypazarı’na düşüyor. Tarihi bir şehir. Günümüz mimarisine inat tarihe karşı direniyor hala. Aslım bu der gibi. Her ne kadar ortaokul fen kitaplarına son Anadolu parsının öldürüldüğü yer olarak kayıt düşülmüşse de bu onun suçu... Devamını Oku

Abrul Beşi

12 Nisan 2019 okunma
Eski insanlar kendi yöntemleriyle hayatı kolaylaştırmak için elinden geleni yapmışlar. Tıp bugünkü halde değil, makine hayatımıza girmemiş, meteoroloji bilinmiyor, suni gübreler ortalıkta yok vs. Bütün bunlara rağmen hayatlarını sürdürmüşler.... Devamını Oku

Mahalli Seçimlerin Ardından

5 Nisan 2019 okunma
Ülkemiz bir seçimi daha geride bıraktı. Netice milletimize hayırlı olsun. Demokrasi denilen kavramın en önemli unsuru sandıktır. Sandık tercihin “gizlice aşikar” edildiği yerdir. Vatandaş rey verme kabinine gider tercihini yapar. Sonra oradan çıkan sonuca... Devamını Oku

MUHTAR MI OLDUN KEZBAN YENGE

29 Mart 2019 okunma
Çok bilindik bir Burdur türküsü vardır. Sözlerinde “Muhtamoldun Kezban Yenge” sözleri çok geçer. Türkü şöyle başlıyor: Penceresi dilmeden İnip gelir inmeden Geldi geçti gülmeden Muhtar mı oldun Kezban yenge Ve devam ediyor. Mahalli seçimlere iki gün kala... Devamını Oku

Tatlı Bir Hatıra

22 Mart 2019 okunma
Herkes gibi geriye kalan zaman ne kadar bilmiyorum. Ancak yaşım icabı çok fazla bir vaktin kalmadığının farkındayım. Altmış yıllık zamanı anlatmaya kalksam 60 dakika sürmez. Onca yıl gelip geçti. Sanki sahnesi dünya olan bir mekânın oyuncuları gibi. Oyun... Devamını Oku

Ünyeli Meçhul Şehid

15 Mart 2019 okunma
Yazıya başlamadan önce ünlü şairlerimizden Arif Nihat Asya’nın birkaç mısraını yazmak istiyorum. Şairimiz şöyle diyor bir şiirinde:   “Yattığı toprak belli, Tuttuğu bayrak belli, Kim demiş meçhul asker diye?”   Yattığı toprak ile tuttuğu... Devamını Oku