son haberler

Engeli Yazmasına Engel Olmadı!

Yayınlanma Tarihi: 26 Ekim 2020 okunma

Engeli Yazmasına Engel Olmadı!
Kültür-Sanat
0

İşitme Engelli Yazar Turan Yalçın yazdığı kitaplarla adından söz ettirirken “İşitme engelli olmak ne konuşmaya engel, ne güzel yazmaya engel” diyerek topluma mesaj verdi.

Aslen Tokatlı olan Turan Yalçın (53), 30 yıldan bu yana yerel gazetelerde köşe yazarlığı yapmanın yanı sıra kütüphanede çalışıyor. İşitme engelli olmasına rağmen karşısındaki kişi ile dudak okuma yöntemiyle iletişim kuran Yalçın, konuşarak düşüncelerini ifade ediyor. Bu zamana kadar 6 kitabını okuyucularıyla buluşturan Yalçın, son olarak 2018 yılında “Sen Kafadan Engellisin” kitabını çıkardı.

“İnsan İsterse Herşeyi Başarır”

Bu zamana kadar çıkardığı kitapların yanı sıra sayısız makale yazan Yazar Turan Yalçın, hem gençlere hem de engellilere önemli tavsiyelerde bulundu. İşitme engelli olmasının kendisine engel olmadığını ifade eden Yalçın, “İşitme engelli olmak; ne konuşmaya engel, ne güzel yazmaya engel, ne de güzel resim çizmeye engel. Bir insan isterse engelline rağmen bu engelleri aşarak çok güzel resimlerde çizer, bizim gibi konuşmalar da yapar, hatta yaşadığı ili aşıp da komşu illere gidip bugün bizim yaptığımız gibi konuşmalar da yapar” dedi.

“Okullarda Söyleşiler Yapıyorum”

Okullarda düzenlenen çeşitli program ve söyleşilere de katıldığını ifade eden Yazar Turan Yalçın, “ben okullarda konuşmalar yapıyorum. Öğrenciler ilk başta işitme engelli olduğumu duyunca şaşırıyor bu şaşkınlıkları söyleşimin ilerleyen zamanlarında daha da artıyor. İşitme engelli konuşur mu? diyorlar. Ama onlara hem kendimden hem de kitaplarımdan bahsedince herkes konuşmanın sonunda alkışlıyor” diye konuştu.

“Ön Yargıları Yıkmalıyız”

Gittiği söyleşilerde kitap satmadığını da belirten Yalçın, “ben gittiğim yerlerde kitap satmıyorum. Yanımda getirdiğim bir kaç kitabı en güzel soru soran ve çok okuyan öğrencilere hediye ediyorum. Bu da öğrencileri etkiliyor. Bu şekilde öğrencilere 3-4  kitap verebiliyoruz. Gönül isterdiki maddi durumu iyi olanlar, yönetici olanlar da bu kitapları alsınlar ve öğrencilere hediye etsinler. Öğrenciler okuyarak engellilere karşı ön yargılarını değiştirsinler. Mesela ‘Sen Kafadan Engellisin’ kitabını okuyan öğrenciler daha sonra engellilere karşı ön yargıları değişti. Bu da bizi mutlu etti. Zaten bizim amacımız bu engellilere karşı ön yargıları değiştirmek. Ön yargıları yıkabilirsek hayat o zaman hem engellilere, hem ailelerine, hem de ülkemize çok güzel olacak” dedi.

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.