son haberler

Tiryakiler Bunu Arıyor!

Yayınlanma Tarihi: 22 Ocak 2020 okunma

Tiryakiler Bunu Arıyor!
Sağlık
0

Sağlığa zararlı olduğu herkes tarafından bilinen ve vurgulanan sigaraların paketlerinde değişiklik yapıldı. Yeni yıldan itibaren kullanıma sunulan paketlerde markadan çok sigaranın zararları cayrıdırıcı olması için vurgulandı.

Siyah fon üzerine sağlığa verdiği zararlar anlatılan sigara paketleri tiryakilerin tepkisini çekse de sigara içen ve içilen ortamlarda pasif içici olarak bulunanlar yapılan değişikliği olumlu karşıladı.

Tiryakiler Eski Paketi Arıyor!

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında, sigara başta olmak üzere tütün mamullerinde sadece yeni standart paketlerin satışı yapılıyor. Firmalar tarafından piyasadaki eski tip paketler de toplatılırken birçok tiryaki eski paket arayışına girdi.

 Paketler Tek Tip

Marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirilirken, markanın logosu, simgesi veya diğer işaretler de paketten kaldırıldı. Tek tip ve tek renk olan paketler üzerindeki birleşik (resimli) sağlık uyarıları alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı. Resimli uyarı paketin ön yüzeyinin yanı sıra arka yüzeyine de konuldu. 14 yeni birleşik sağlık uyarısı belirlendi. Paketlerdeki ibarelerden biri de birleşik sağlık uyarıları içinde yer alan “ALO 171 Sigara Bırakma Hattı” mesajı.

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.