son haberler

Başkan Argan Ankara Temaslarını Değerlendirdi

Yayınlanma Tarihi: 13 Aralık 2019 okunma

Başkan Argan Ankara Temaslarını Değerlendirdi
Siyaset
0

Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ilr birlikte yaptığı Ankara ziyaretinin ardından ilçeye dönerek değerlendirmede bulundu.

Ünye’ye yapılacak hayati önem taşıyan yatırımların sıkı takipçisi olan Başkan Argan yaptığı açıklamada görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi.

Öncelikli Konu OSB

AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, “Ünye Belediye Başkanımız Hüseyin Tavlı ile beraber bu hafta içerisinde Ankara’da yoğun şekilde temaslarda bulunduk. Bu anlamda yapmış olduğumuz girişimlerle ilgili bir takım açıklamalarda bulunmak istiyorum. İlk olarak Ünye Organize Sanayi Bölgesinin gelmiş olduğu nokta ile ilgili şunları aktarma arzusundayım. Ünye Organize Sanayi Bölgesinde her şey yolunda gidiyor. Herhangi bir sıkıntı yok. Mahkeme ile ilgili davalar sonuçlandı. Şu an itibariyle 500 dönüm arazide Organize Sanayi yapılması ile ilgili süreç başlatıldı. Buranın imar plan çalışmalar plan çalışmaları yapılmış ve bakanlığa sunulmuştu.

OSB’nin imar planı onaylandı

Geçen hafta cuma günü itibarıyla imar planının komisyon tarafından onaylandığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Komisyon tarafından orada Sanayi ve Teknoloji Bakanlığındaki ilgili komisyonda imar planlarımız onaylandı ve geçti. Artık altyapı ile ilgili çalışmalara başlayacağız. 2020 yılının ilk ayında buranın imar planı ile ilgili proje ihalesi var. Ardından da uygulama ihalesi gerçekleşecek. Herhangi bir sıkıntı olmazsa, 2020 yılının ikinci çeyreğinin başı gibi kazma vurmayı gerçekleştirmiş olacağız.

Huzurevi çalışmasının başlatılmasını görüştük

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürümüzü ziyaret ettik. Burada ilçemizde bulunan spor tesislerinin çevre düzenlemesi, tadilatı, bakımı ve onarımı ile ilgili istişarede bulunduk.Daha sonra Ünye’mizde eksikliği hissedilen huzurevi konusunda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız bünyesindeki Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile görüştük. Ünye’de bir huzurevi arzusundayız. Bu anlamda yaklaşık 8 dönüme yakın olan bir arazi huzurevi yapılmak şartıyla Ünye Belediyemize devredilmişti. Bu devir gerçekleştikten sonra Ünye Belediye Başkanımız, o binanın yapılması ile ilgili bir müteşebbis heyetin, bir işadamının da olduğunu bize söylediler. Dolayısıyla hem yerin tahsisi hem de binanın yapılması ile ilgili bu sorun atlatıldıktan sonra Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, bu binayı bu hizmeti vermek kaydıyla onlara devretmek istediğimizi dile getirdik. Devrettikten sonra da buranın işletilmesi ile ilgili süreci inşallah onlar götürecekler. Tabii ki bu binaların yapımından daha çok işletilmesi önemli. Çünkü orada hayatının devamını geçirecek olan insanlar var, onların hizmetleri var. Bu devletimize ciddi anlamda bir yük getirecek ama 130 bin nüfuslu olan ilçemizde bir huzur evinin olması gerektiği bizler açısından da çok elzem olan bir durum. İl müdürümüz Ender Bey bir dahaki hafta Ünye’ye gelecek. Bakanlık çok katlı bir huzurevi olsun istemiyor. Buralarda bungalov tarzı insanların tek olarak yaşayabileceği bir mekan oluşması noktasında bir karar var. Bizim de niyetimiz en güzelinin ve en iyisinin Ünye’ye kazandırılması. Bununla ilgili çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Kültür Merkezi, Kale ve UNESCO’ya başvuru…

Diğer taraftan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilgili yatırımlarımızı konuştuk. Bakan yardımcımız Nadir Alparslan beyefendi ile yaptığımız görüşmede özellikle Kültür Merkezi, Kale Restorasyonu ve Ünye’nin UNESCO Tarihi miras listesine alınması ile ilgili girişimlerde bulunduk. Daha önce Ünye Belediyemizin başvurusu ile 1. ve 2. etap çalışmaları bitmiş olan Kalenin 3. etap çalışmalarının yapılması ile ilgili 2020 yılındaki yatırım programına alınması talebimizi yeniledik. UNESCO ile ilgili bir çalıştay yapılacak Ünye Belediyemiz bu çalışmayı titizlikle yürütülüyor. Kültür Merkezi ile ilgili Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız bizlere, Kültür Merkezini yapacağız ama Hazine ve Maliye Bakanlığından bize yazı gelmesini bekliyoruz, dedi. Biz de bu yazının gelmesi ile ilgili süreci kovuşturduk. Ergün Taşçı vekilimizin de girişimleri neticesinde Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, bakan yardımcımız Nureddin Nebati ile yapmış olduğu bu görüşme neticesinde Ünyeli hemşehrimiz Genel Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Beyefendinin kendisini aradığını dile getirdi. Bu yazı bugün yarın yazılmış olacak, artık zamanın yok.Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreterimizi ziyaret ettik. Ünye Belediye Başkanımızın daha önceden de talebi olan Ünye’ye bir iş makinesi kazandırılması ile ilgili 500 Milyon TL’lik bir hibenin sözleşmesi imzalandı.” dedi.

Üniversite kampusu çalışmalarımız sürüyor

Genel Başkan Vekilimiz Ünyeli hemşehrimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Bey’i makamında ziyarette bulunduk. Ünyeli hemşehrilerimize yolladığı selamını özellikle belirtmek istiyorum. Bahsetmiş olduğumuz hizmetlerle ilgili her zaman kendisinin yanına gidebileceğimizi ve her zaman kapılarını çalacağımızı ifade ettiler. Bu konuyla alakalı biz gerekli çalışmaları yapacağız.Genel başkan vekilimize özellikle üniversitenin tahsisi ile ilgili süreci anlattık. Malumunuz 165 dönümlük orman arazisi üzerine kurulmuş olan yer üniversitenin tahsisi için gerçekleşti. Bu konu ile ilgili KDV dahil KDV dahil 95 milyonluk bedel bu hafta itibarıyla ödenmişti. Rektörlüğümüz yer teslimi ile ilgili Orman Müdürlüğümüze yazı yazdı. Yazı bugün yarın ellerinde olacaktır. Ardından buranın yatırım programına alınması ile ilgili süreç başlayacak. Başkan Vekilimiz konu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal beyefendiye aradı. Naci Ağbal beyefendi Ünye’de ve Ordu’da üniversite ile ilgili böyle bir birlikteliğin sağlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca, burada üniversite tabii ki kurulmalı, ama bunun yatırım programına alınması için Ocak ya da Aralık ayını beklemeye gerek yok. Siz bu süreci hızlandırın. Paydaşlarınıza bir araya gelerek bir sözleşme yapın ve bu sözleşmeyi bize ulaştırın. Biz ocak ayı da olsa, nisan ayı da olsa burayı yatırım programına alırız, dedi. Bu da bizi memnun etti.

Ünye-Akkuş-Niksar yolunda iyileştirme çalışması yapılmasını istedik

Karayolları Genel Müdürlüğümüz ile görüştük. Yapmış olduğunuz görüşme neticesinde özellikle Ünye-Akkuş-Niksar mevcut yolun karayolu standartlarına getirilmesi ile ilgili çalışmayı ışık tutması açısından bir girişimde bulunduk. Bu projenin de yatırım programına alınmasını istiyoruz.

Teşekkür ediyoruz…

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz ile görüştük. Özellikle Cüri Deresi’nin tahkimatının yapılması ile ilgili talebimizi ilettik. Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekillerimizle görüşmeler yaptık. Sayın Metin Gündoğdu ve Şenel Yediyıldız ile hasbihal ettik, projeleri konuştuk. Kendilerinden bir takım taleplerde bulunduk. Bu süreçte bizlere destek olan ve her zaman yanımızda olan genel başkan vekilimiz Profesör Doktor Numan Kurtulmuş başta olmak üzere Milletvekillerimiz Şenel Yediyıldız, Ergün Taşçı, Metin Gündoğdu siyasetçilerimiz ve Ünye’ye bu kazanımların sağlanması noktasında gayretli olan Belediye Başkanımız Hüseyin Tavlı beyefendiye şükranlarımı arz ediyorum” Dedi.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.