son haberler

Başkan Atay Kadın Cinayetlerine Dikkat Çekti

Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2019 okunma

Başkan Atay Kadın Cinayetlerine Dikkat Çekti
Siyaset
0

CHP Ünye İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay bir yılda 383 kadının öldürüldüğünü ifade ederek “Cinayetler kadınların en yakınları tarafından işlendi. Bazıları uzaklaştırma kararlarına rağmen öldürdü. Yani Devlet kadını korumadı.İşte bu yüzden kadın cinayetleri politiktir” dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışına Günü nedeniyle CHP Ünye İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay bir açıklama yaptı. İlçe Başkanı İsa Maral ile parti yöneticilerinin yanı sıra kadın kolları yöneticilerinin de bulunduğu basın toplantısında Başkan Atay kadın cinayetlerine dikkat çekti.

“Cinayetler Kadınların En Yakınları Tarafından İşleniyor”

1 yıl içinde kamuoyuna yansıyan 383 kadın cinayeti işlendiğini belirten eden Başkan Atay, “Geçen 25 Kasım’dan bu yana, bu topraklarda kadına yönelik şiddet yine artarak devam etti. Kadınlar, her gün şiddete, tacize ya da tecavüze uğradı. 2019’un ilk on ayında 383 kadın öldürüldü .Bunlar sadece medyaya yansıyanlar. Cinayetler kadınların en yakınları tarafından işlendi. Bazıları uzaklaştırma kararlarına rağmen öldürdü. Yani Devlet kadını korumadı.İşte bu yüzden kadın cinayetleri politiktir” diye konuştu.

“Uğradığımız Şiddete Karşı Susmayacağız!”

Kadınlar için her platformda mücadele ettiklerini ve edeceklerini belirten Başkan Atay, “Biliyoruz ki;onlar ‘Eşit değilsiniz’ dedikçe kız kardeşlerimiz öldürülüyor.Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe kazanımlarımız elimizden alınmaya çalışılıyor. Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe emeğimiz yağmalanıyor. Bunlar yetmezmiş gibi, önümüzdeki günlerde yasalaşması konuşulan yargı paketine göre. nafaka hakkımız kısıtlanmak isteniyor. Amaç; kadının erkeğe bağımlı yaşaması, şiddetin her türlüsüne ses çıkaramaz hale gelmesi. Biz eşitiz, varız! Uğradığımız şiddete karşı susmayacağız!Bir kişi daha eksilmemek için mücadele edeceğiz ve kazancılarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz! ”Geleceğimize ve hayatımıza sahip çıkmak için bir araya geldiğimiz ve şiddetsiz bir memleket hayal ettiğimiz bu günde biz daha çok bir olacağız. İri olacağız, diri olacağız!Mirabel kardeşlerden günümüze şiddete, tacize ve tecavüze uğrayan, kahkahası yasaklanan, emeği değersizleştirilen kısacası şiddetin her türlüsüne maruz kalan kadınlar için mücadele ediyoruz ve edeceğiz” dedi.

Atay sözlerini şöyle sürdürdü; “Kadına yönelik şiddetin son bulması için, 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi’nin tam olarak uygulanmasını, İyi hal indirimlerine son verilmesini, Sığınma evlerinin sayısının artırılmasını, Ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destek ile yasal yardımın yapılmasını, Kadın istihdamını artırmak için güvenceli istihdam olanakları yaratılmasını, Kadınların işe alım ve yükselmelerinde cinsiyetçi politikalardan vazgeçilmesini, Kadın – erkek arasında yaşanan ücret eşitsizliğinin giderilmesini, Medyanın, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti bir malzeme olarak kullanmaktan vazgeçilmesini talep ediyoruz. Kısacası biz yaşamak istiyoruz!”

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.