son haberler

“Erdoğan Bu Ümmetin Ümididir”

Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2017 okunma

“Erdoğan Bu Ümmetin Ümididir”
Siyaset
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan, Çad ve Tunus’u kapsayan Afrika ziyaretinde Çad Dostluk Grubu Başkanı olarak yer alan Ordu Milletvekili Ergün Taşcı, Afrika’ya gerçekleştirilen bu ziyaret hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Afrika ülkelerine yapılan bu ziyaretin stratejik, ekonomik ve karşılıklı iş birlikleri açısından değerlendiren ve dünya siyasetine olan etkisinden bahseden Ergün Taşcı, “Sayın Cumhurbaşkanımıza ve heyetimize gerek halk düzeyinde gerekse siyasi düzeyde gösterilen teveccüh, Türkiye’nin mevcut uluslararası düzendeki adaletsizlik ve haksızlıklara karşı yükselttiği sesin yankısıdır.” dedi.
2018’in Afrika yılı olması yönündeki çabaların aralıksız devam etiğini ve 2002 öncesinde Afrika’ya bakanlık düzeyinde dahi ziyaretler yapılamazken bugün onlarca bakan ile Afrika’ya heyetlerin gittiğini vurgulayan Ergün Taşcı, “Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte şahsım adına çok kıymetli olan bir seyahate çıktık. Bizimle birlikte 10 bakanımız da bu ziyaret programına katıldı. Bu stratejik ziyaret bize bir kez daha gösterdi ki, dünyadaki tüm mazlumlara, mağdurlara, ezilmişlere ve sesi kısılmışlara karşı çok büyük bir sorumluğumuz var, o insanlar özlemle ve hasretle bizim gelişimizi bekliyorlar. Bugün dünya teknoloji alanında akıl almaz bir vaziyette gelişme gösterirken insani hasletler bakımından tam bir cahiliye dönemi yaşamaktadır. Bugünün dünyasında güçlü olan haklı kabul ediliyor. Ama artık dünyadaki dengeler hızla değişiyor. Herkes biliyor ki, bu değişimin ana unsuru Türkiye’dir. Mevcut düzende kendini haksızlığa uğratıldığını düşünen herkes artık Türkiye’nin öncülüğünde başlayan muhalif sese kulak vermekte ve adeta haykırışlarıyla eşlik etmektedir. İşte yakın zamanda meydana gelen Kudüs örneğine hepimiz şahit olduk.” dedi.
Gittikleri her yerde büyük bir sevgi seli ile karşılaştıklarını ifade eden Taşcı, “Gerçekten bu ziyarette çok istisna şeylere şahit olduk. Gittiğimiz her yerde, büyük bir teveccüh ve sevgi seliyle karşılaştık. Elbette bu kendiliğinden olan bir şey değil. Bu, başta ecdadımızın o topraklara götürdüğü insani değerlerin sevgi ve muhabbetin karşılığıdır. Bugün de, ecdadın ortaya koyduğu bu değerleri tüm dünyaya yeniden hatırlatan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde çok önemli mesafeler kat ediyoruz. Çünkü biz gittiğimiz o topraklara sadece ekonomik ya da ticari amaçla gitmiyoruz. Biz o topraklara baktığımızda altın, petrol, elmas değil insan hakları, egemenlik ve adalet görüyoruz. Biz o insanlara baktığımızda köle değil insan görüyoruz. Biz o topraklara kolonializm, neo-kolonializm veya emperyalizm değil, demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık götürüyoruz.
Burada Sayın Cumhurbaşkanımız için ayrı bir başlık açmamız gerekir. Gerçekten böyle bir lidere sahip olmaktan dolayı Rabbimize çok hamd etmeliyiz. Kıymetini bilmeliyiz. Kara kıtada Sayın Cumhurbaşkanımıza gösterilen muhteşem sevgiye, görülmeye değer saygıya aynel yakin şahit olduk. Elindeki Türk bayrakları ile Cumhurbaşkanımıza sevgi gösterileri yapan Afrikalı kardeşlerimiz konvoyumuzun geçtiği her caddede kalabalıklar halinde toplanmışlardı. Her taraf Cumhurbaşkanımızın posterleri ve Türk bayrakları ile donatılmıştı. Ulusal meclise veya halka seslendiği her yerde sözleri sık sık tekbirler ve alkışlar ile kesildi. Bilhassa, tüm dünyada yankı uyandıran Hartum Üniversitesi’ndeki fahri doktora programında sayın rektörün söylediği sözler çok önemli bir tespiti ortaya koyuyordu: “Dünyadaki tüm mağdur ve mazlumlar Türkiye’nin gelmesini bekliyor. Recep Tayyip Erdoğan bu ümmetin ümididir.”
Bu ziyaretler vesilesiyle Türkiye’nin Afrika’daki varlığının daha da güçleneceğini, çok önemli stratejik hedeflere ulaşılacağını da sözlerine ekleyen milletvekili Taşcı, “Bu ülkelerle olan ticaret hacmimizi on milyarlar seviyesine çıkartılması, Sevakin adasının doksan dokuz yıllığına Türkiye’ye tahsis edilmesi, terörle mücadelede, enerji, savunma, askeri ve güvenlik alanlarında yeni stratejik ortaklıkların kurulması, onlarca anlaşmanın yapılması, Maarif Vakfı’nın FETÖ okullarını devralması veya TİKA’nın çok önemli projeleri hayata geçirmesi gibi birçok kazanımlar elde etmiş olmamızın yanında biz tüm ilişkilerimizde insani boyutu en öncelikli hedef olarak belirliyoruz.
Bu sayede attığımız her adımda ülkemizin Afrika’daki varlığı daha da güçlendiriyoruz. Geliştirdiğimiz stratejik ortaklıkların yanında eğitimde, turizmde, sağlıkta, savunmada, ulaşımda ve sanayide çok önemli anlaşmalara ve ortaklıklara imza atıyoruz. Bölgenin yer altı kaynaklarını on yıllardır asimetrik bir şekilde sömüren, kullanan güçlere karşı Türkiye’ye duyulan güven her geçen gün daha da artıyor ve güçleniyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.