son haberler

OSB İhalesi Mart Sonunda

Yayınlanma Tarihi: 20 Ocak 2020 okunma

OSB İhalesi Mart Sonunda
Siyaset
0

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ile birlikte bir  dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya giden AK Parti Ünye ilçe Başkanı Kenan Selim Argan OSB ile ilgili Mart ayı sonunda altyapı ihalesine çıkılacağını açıkladı.

Ankara ziyaretini değerlendiren Argan, “Ankara ziyaretimizde ilk olarak Cumhurbaşkanımızın himayelerinde akıllı şehirler ve belediyeler kongresine katıldık. Kongrenin ardından geçtiğimiz günlerde teyzesi vefat eden Genel Başkanvekilimiz hemşerimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş beye taziye ziyaretinde bulunduk. Ünye’ye olan özlemi ve ilgisini bizlere belirtti. Kendisi bize bir isteğimizin olup olmadığını sorduğumuzda kendisine brifing verdik.”dedi.

Ünye Kalesi 3 etap çalışması, sokak sağlıklaştırma ve restorasyon ile UNESCO ile ilgili konularda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda görüşmeler yaptıklarını belirten Argan, “ Ordu Milletvekilimiz Ergün Taşçı beyin rekâtıyla Kültür Turizm Bakanlığımıza ziyaretlerde bulunduk. İlk olarak Ünye Kalesinin 3. Etap çalışmalarının ne aşamaya geldiği, burada yapılması gerekenlerle ilgili fikir alışverişi devamında Ünye Belediyemizin üzerinde titizlikle durduğu UNESCO çalışmaları ile ilgili geldiğimiz nokta ve yatırımla ilgili planlananlar, ardından Belediye Başkanımızın üzerinde titizlikle durduğu belirli alanlarda sokak sağlıklaştırılması ve restorasyon çalışmalarının takibini yaptık. Bir çok genel müdürlükle görüştük. İnşallah burada ciddi bir mesafe kat etmiş olacağız.”dedi.

Şubat ayında Kültür Merkezinin yapımı ile ilgili tarih vereceklerini ifade eden Argan, “Ziyaretlerimizde Kültür Merkezi’ni gündeme getirdik. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Nadir Alparslan ile en son yaptığımız görüşmede bu yıl içerisinde Türkiye’de 2 tane kültür merkezinin yapılacağını, bir tanesinin de Ünye olacağını söyledi. Yatırıma alındı. İnşallah Şubat ayı içerisinde Kültür Merkezinin ne zaman yapılacağına ilişkin gün vereceğiz.”diye konuştu.

OSB ile ilgili Mart ayının sonunda alt yapı ihalesine çıkılacağını söyleyen Argan şu ifadeleri kullandı, “OSB Genel Müdürümüz Ramazan Yıldırım ile görüşme yaptık. Ünye OSB’de imar çalışmaları yapıldı. Burada şuanda alt yapı projesinin yapılması ile ilgili çalışmalara başlandı. Genel Müdürümüz altyapı çalışmaları ile ilgili projesini hemen çizdirelim dedi. En son geldiğimiz noktada altyapı uygulama ihalesinin Mart ayının sonu itibariyle gerçekleşeceğini umut ediyoruz. OSB ile ilgili hiçbir engelimiz yok, bu konuda gayretli çalışmalarımız devam ediyor.”

Önümüzde ki Ünye’ye yapılacak olan fakültele binalarını yapacak olan paydaşlarla ODÜ rektörünü bir araya getireceklerini belirten Kenan Selim Argan, “Ünye Fakülte ile ilgili binaları yapacak paydaşlarımızla rektörümüzü bir araya getireceğiz. Geçtiğimiz günlerde bu görüşmeyi yapacaktık. Ancak rektörümüz ve paydaşlarımızın şehir dışında olması dolayısıyla bir araya getiremedik. Ama bu hafta veya önümüzde ki hafta bunları bir araya getirerek, burada karşılıklı sözleşme yapmak suretiyle ardından Cumhurbaşkanlığı strateji geliştirme ve bütçe başkanlığı tarafından yatırıma aldıracağız.”diye konuştu.

Ünye Akkuş Niksar Yolu’nun iyileştirilerek kara yolları standartlarına getirilmesi konusunu yakından takip ettiklerini belirten Argan şu ifadeleri kullandı, “Ünye Akkuş Niksar yolu bizim öncelikli  olarak yapılmasını istediğimiz ciddi projelerden. Tabi ki gönlümüz istiyor ki dere içi yolu bununla beraber yapılsın. Ama dere içi yoluna baktığımızda 22 tane viyadükün, 8 tane tünelin olduğu bir yol. Yaklaşık 3 milyarın üstünde bir maliyette söz konusu. Tabi ki burası da olsun arzusundayız. Ağır kış şartlarında buradan daha hızlı ve konforlu bir erişimi sağlamış olacağız. Ama ülkenin de içinde bulunduğu ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda mevcut Akkuş Niksar yolunun mevcut hali karayolu standartlarına getirilmesi ile ilgili durumunun projesinin hazırlanması ve yatırım programına alınması  için konunun takipçisi olacağız.”

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.