son haberler

Ordu’nun Oryantiring Başarısı

Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2017 okunma

Ordu’nun Oryantiring Başarısı
Spor
0

Samsun’da düzenlenen Türkiye Oryantiring Şampiyonası 1. Kademe Yarışı sona erdi. Atakum ilçesine bağlı Kabadüz Mahallesi’nde yapılan, Ordulu sporcuların da katıldığı şampiyonaya toplam 921 sporcu katıldı. Sporcular, doğanın zorlu şartlarında kıyasıya mücadele verdi. Yarışmaya Ordu’dan 2’si milli olmak üzere 32 sporcu katıldı. Harita yardımıyla zorlu saha şartlarında kıyasıya mücadele edilerek varış noktasına kadar ciddi bir mücadele sergilendi. Ordulu sporcuların başarıları, bu kenti bir kez daha gururlandırdı.

Ordu’ya İki Gümüş Madalya

Oryantiring Ordusu SK’dan Rümeysa Özcan 16-B kategorisinde ve Ordu Rüsumat-4 GSK’dan Gülnihal Çakır ise yine kendi kategorisinde ikinci olarak gümüş madalya kazandılar. Başarılı sporcular, oryantiring sporunun önemine dikkat çekerek açıklamalarında şu ifadelere yer verdiler: “Bu yarışlar, doğa sporları aslında çok önemli. Bir taraftan sağlık açısından, öte yandan yön bulma, doğa şartlarına uyum sağlama gibi becerilerimizi tetikleyen bir spor. Bu sayede kısa sürede hem vücudumuzu çalıştırmış oluyoruz, hem de harita sayesinde beyin jimlastiği yapmış oluyoruz. Başarımız,bu spora ilgi duyan arkadaşlarımıza cesaret vermeli”

Orta Mesafede Ordu’dan 4 Başarı

Oryantiring Ordusu SK oyuncularından RümeysaÖzcan K16B Kategorisinde birinci, Özüm Güneş Bayramoğlu üçüncü olarak Ordu’yu gururlandırdılar. E16B kategorisinden Salim Esat Ata ikinci, Rüsumat-4 GSK sporcularından K18A kategorisinden Beyza Dilber üçüncü olarak başarıyı yakaladı.

“Hedef Başarı”

Oryantiring Ordusu SK Başkanı Ayhan Çalış, başarılı sporcuları tebrik ederek yarışmaya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:  “ Gençlerimiz şu dönemde doğa ile baş başa kalmaktan çok bilgisayar başında vakit geçiriyorlar. Onları bu sporla birlikte teknolojiden soyutlayarak biraz da kendileriyle baş başa kalmalarınıve  bu sayede başarıya ulaşmalarını hedefliyoruz.”

“Beyin Gücünü Ortaya Çıkarıyor”

Oryantiring Ordusu SK Antrenörü Okan Yılmaz ise, “ Gençlerimizi spora yönlendirerek aynı zamanda doğa sevgisi aşılayarak, doğa ile baş başa vakit geçirmeleri gayretindeyiz. Bunun yanı sıra doğayla buluşmanın içine hareketi, harita ve pusula okuma beceresini de koyarak zihinsel bir etkinlik meydana getiriyoruz. Bu sayede sporun yanı sıra beyin gücünü de aktif etmiş oluyoruz.”   değerlendirmesinde bulundu.

“Ordu ve Oryantiring Yan Yana Güzel Durur”

Rüsumat-4 GSK Başkanı Ali Çelik ve Antrenör Cem Gündoğdu ise başarıları sporcuları tebrik ederek, b sporun Ordu’da da muazzam çalışmaları yapabileceğini gösterdiklerini ifade ettiler. Çelik ve Gündoğdu, Ordu’nun adının oryantiring sporu ile yan yana güzel duracağını belirttiler.

“Ordu Oryantiring İçin Desteklenmeli”

Yarışma Hakemlerinden Emrah Kuvan ise “Bu yarışmanın Karadeniz bölgesinde faal olarak yaygınlaştırılması adına emeği geçenlere teşekkür ederiz. İnşaallah bu sene Samsun’da olduğu gibi ilerleyen dönemlerde Ordu da bu etkinliklere ev sahipliği yapar. Bunun için çalışmalarımızı sürdürürken kentin ileri gelenlerinden bu spor adına destek bekliyoruz.”

Yarışma Sonuçları

Samsun’da tamamlanan organizasyonu vatandaşlar da ilgiye izledi. Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, yaptığı açıklamada, organizasyonun başarılı geçtiğini söyledi. Yarışmalar sonucunda; Erkeklerde Aytekin Söylemez birinci, Necati Yıldız ikinci, AretAraoğluüçüncü olurken, kadınlarda ise Gülcan Çelik birinci, Cemile Usta ikinci, Sibel Yalçın ise üçüncü sırayı aldı.

Oryantiring; harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de, genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir.

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.