son haberler

Ünye Amatör Spor Kulüpleri Çözüm İstiyor

Yayınlanma Tarihi: 8 Ocak 2020 okunma

Ünye Amatör Spor Kulüpleri Çözüm İstiyor
Spor
0

Ünye’de bulunan amatör spor kulüpleri ortak bir açıklama yaparak eşitlik istediklerini belirtti.

Ünye Futbol Kulübü, Çınarlık Spor Kulübü, Fevzi Çakmak Spor Kulübü ve Fevzi Çakmak Spor Kulübü Cevizdere Tesisleri’nde ortak basın açıklaması düzenledi.

Ordu Merkeze yapılan tesiste 70 metrekare olarak planlanan soyunma odası, antrenör odası, duş ve lavaboların Ünye’ye 10 metrekare olarak planlandığını ve bunun kabul edilemez olduğunu söyleyen Ünye’deki amatör spor kulüpleri Ünye’ye Ordu’ya yapılan düzeyde bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

“Bu Tesiste Bütün Alt Yaş Müsabakaları İki Soyunma Odasıyla Yapılıyor”

Ünye Futbol Kulübü Başkanı Metin Tamtürk, “Yaklaşık 5 yıldır kurduğumuz kulübümüzde çocuklarımızla Ordu ili içerisinde resmi müsabakalara katılıyoruz. Bu süreç içerisinde bir çok eksiklik ve problemlerle karşılaşıyoruz. Bunlardan bir tanesi de tesis eksikliği. Baktığımızda 120 bin nüfuslu bir Ünye’de amatör futbol sahası olarak 1 tane suni çim saha Cevizdere tesislerinde var. Bu tesiste U11’den 19’a kadar bütün alt yaş müsabakaları, 2. Amatör küme müsabakaları, 1. Amatör küme müsabakaları ve bu müsabakalara katılan Ünye’de 5 tane kulübümüzün antrenmanlarının hepsi yapılıyor. Bu noktada Ünye Gençlik hizmetleri ve Spor ilçe Müdürümüz Aydın Kuyumcu’ya teşekkür ediyorum. Tesisi bize tahsis ettiler çalışıyoruz. Burada bulunan 2 tane soyunma odasını antrenmanlardan sonra kullanıyoruz.”dedi.

“Her Gün 10 Km. Yol Gidiyoruz, Servis İstiyoruz”

Amatör spor Kulüplerinin en büyük sorunlarının Cevizdere ulaşım olduğunu ifade eden Tamtürk, “Bizim en büyük sorunlarımızdan bir tanesi Cevizdere’ye gidiş-geliş konusu. Cevizdere tesisi merkeze 10 kilometre. Bununla ilgili çocuklarımızın antrenman ve maçlara gidiş-gelişi ile ilgili kulüplerimiz kendi imkanları gidip-geliyorlar. Bu noktada biz defaatle gerekli mercilere talepte bulunarak 1 tane servis sağlanmasını istedik. Ama sağlanmadı. Örneğin geçen yıl Ünye Futbol Kulübü olarak sadece biz 30 bin lira antrenman  ve maçlara deliş-gidiş servis ücreti ödedik. Bir amatör kulübün her yıl bu ücretleri ödeme şansı yok” diye konuştu.

Cevizdere’ye tribün istediklerini ifade eden Tamtürk, “Cevizdere tesislerinde şuanda tribün yok. Bildiğim kadarıyla şuanda Ordu ilinde amatör spor kulüplerinin müsabakalarını oynadığı sahalardan tribünü olmayan tek yer Ünye. Bu noktada değerli Kaymakamımızın tribün yapılması noktasında çalışmaları olduğunu biliyorum. İnşallah Kaymakamımızın, İl ve İlçe Spor Müdürlüğünün gayretleri ile tribünümüze kavuşuruz. Çünkü buraya gelen seyircilerimiz telin arkasından müsabaka izlemek zorunda kalıyorlar.” dedi.

“Merkezde Farklı İlçe de Farklı Olursa Buna Üzülürüm”

Ordu Merkeze yapılan tesiste 70 metrekare olarak planlanan soyunma odası, antrenör odası, duş ve lavaboların Ünye’ye 10 metrekare olarak planlandığını ve bunun kabul edilemez olduğunu söyleyen Tamtürk, “Ordu Karşıyaka’da yeni yapılan Fatih Sultan Mehmet tesislerinde Ordu bulunan 16 amatör spor kulübüne oda tahsis ediliyor. Bu çok güzel. Burada ki odaların içerisinde antrenör odası, soyunma odası, tuvalet, duş ve lavaboları olduğunu öğrendik. Alan olarak da 60-70 metrekare odalar yapıldığını öğrendik. Biz amatör spor kulüpleri olarak bundan çok memnun olduk. Biz bu tesislerin aynısının Ünye’ye de yapılmasını istiyoruz. Bu odaların Ünye’ye de yapılacağını ancak bunun 10 metrekare büyüklüğünde bir irtibat bürosu şeklinde olacağını öğrendik. Ama yapılmış olsun diye yapılan bir irtibat bürosunun çok faydalı olacağını düşünmüyorum. Devletimizin imkanları bu kadar o yüzden 10 metrekare yapıyoruz diyebilirler. O zaman bu bütün Ordu’da 10 metrekare yapılırsa kabul edilebilir. Ancak merkezde farklı ilçe de farklı olursa buna üzülürüm. Bu noktada sesimiz duyulsun istiyoruz” dedi.

“Ünye’de Amatör Sporun Sorunları Konuşulmuyor”

Ünye’de spor ile ilgili kimsenin bilgisinin olmadığını ve kimsenin sahip çıkmadığını ifade eden Tamtürk, “Ünye’mizin problemleri var. Ünye Akkuş Niksar yolumuz, OSB, Üniversite yerleşkesi, çöp sorunu, limanın genişletilmesi gibi sorunlarımızı herkes sıralayabilir. Ancak sporla ilgili spor tesisi eksikliği ile ilgili kimsenin bir şey konuşmadığını görüyoruz. Ben buna da üzülüyorum. Ünye bir Kent Konseyimiz var. Ünye’de haftalık yapılan programlar var. Bunlarda gündem oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Ünye’de 5 bine yakın spor yapan öğrencimiz var. Bu 5 bin çocuğumuzun ne şartlarda ne yaptığını herkesin görmesi ve ilgilenmesi gerekiyor. Biz bu konuda Ünye olarak yalnızız.” dedi.

“Burada Adaletsizlik Var”

Ünye Çınarlık Spor Kulübü basın sözcüsü Ferhat Hiraoğlu, “Yapılacak olan 10 metrekare odayı kesinlikle kabul etmiyorum. Çünkü burada bir adaletsizlik söz konusu oluyor” dedi.

“Yapılacaksa Güzel Bir Şey Yapılsın”

Fevzi Çakmak Spor Kulübü antrenörü Tuncay Arslan “30 yıllık bir kulüp olarak bu zaman kadar hep çile ile bu işi sürdürüyoruz. En azından Cevizdere’ye geldiğimiz çocuklarımızın yağmur veya hava muhalefetinde sığınacakları bir yer olsun istiyoruz. Bunun içinde daha geniş bir alana ihtiyacımız var. 10 metrekare bir alanda 18 tane futbolcunun hareket alanının ne kadar olacağını o planlamayı yürüten arkadaşlara sormak istiyorum. Yapılacaksa güzel bir şey yapılsın. Yapılmayacaksa devletin parasını boş yere harcamaya gerek yok.”dedi.

“Çok Fazla Bir Şey İstemiyoruz”

Ünye Gençler Birliği Spor Kulübü Başkanı Abdullah Bulat, “10 metrekare yapılacak bir laan neye göre planlandı bilmiyoruz. Ama bizim işimizi görmeyeceğini boşuna yapılmamasını istiyoruz. Bize 40 metrekarelik bir alan yeterlidir. Çok fazla bir şey istemiyoruz.”dedi.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.