son haberler

Ünye’de Amatör Sporun Sorunları Masaya Yatırıldı

Yayınlanma Tarihi: 20 Ocak 2020 okunma

Ünye’de Amatör Sporun Sorunları Masaya Yatırıldı
Spor
0

Ünye’de faaliyet gösteren 7 amatör futbol kulübü başkan ve yöneticileri Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’i ile toplantı gerçekleştirdi. Ünye’de amatör futbol kulüplerinin sorun ve çözümlerini masaya yatırıldığı toplantıda kulüpler taleplerini iletti.

Toplantıda Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, “Futbol çok sevilen ilgi gören bir spor branşı. Bir çok branş gelişip, bir çok branşta başarılar elde edilmekle birlikte futbolun bu konuda ki öncü rolü ortada. Türk futbolunda yaşanan genel sıkıntılar gerek mali, gerek altyapı gerek sürdürebilirlik noktasında yaşanan genel sıkıntılar hepimizin malumu. Kulüp yöneticilerinden hocalara kadar yer geldi çocuklarının nafakalarından eksilterek siz buralara ciddi paralar aktardınız. Ama baktığımızda bir çok ilden büyük olan ve 10 binlerde genci olan ilçemzi ve hinterlandında biz BAL liginde bile güçlü bir şekilde mücadele edecek bir kadroyu bile tesis edilecek altyapı sporcularımız yok. Yani altyapı ile takım arasında organik bir bağ olmasa bile sistematik olarak bir mantıki bağın oluşması gerekiyor. Geçmiş ezberlerimizi bir tarafa bırakmamız lazım. Bir faaliyet alanının sürdürülebilir olması için yapılan faaliyetin kendini karşılaması ve o faaliyet alanından elde ettiği gelirlerle ayakta durması gerekiyor. Futbol endüstrisi diyoruz, amatöründen, en üst liglere kadar baktığımızda bir bütçe gerektiriyor. Demek ki bizim bu yapıyı öyle kurgulamamız lazım ki kendi elde ettiği gelir ile harcamadıklarını karşılaması hata sürdürülebilir olması için bir parça kar etmesi gerekiyor.  Onun için biz bugün hem bir arada dertleşmek, tesisleşme noktasında, gider-organizasyonlar noktasında ne eksiğimiz var nerede yanlış yapıyoruz. Nasıl birlikte hareket edebiliyoruzu konuşmak için bir aradayız” diyerek amatör spor kulüplerinin birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Toplantının sonunda Ünye Futbol Kulüpleri Birliği Deklarasyonu yayınlandı.

Açıklamada, “Ünye’de faaliyet gösteren futbol kulüpleri olarak amacımız temel milli ve ahlaki değerlere bağlı yetenekli  sporcular yetiştirmek ve onları Türk futboluna kazandırmaktır.

Anayasamızın 59. Maddesinde “Devlet her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır. Sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder. Devlet başarılı sporcuyu korur”der. Bu hükmün gerekçesinde; sağlık hizmetlerinin bir parçasını beden sağlığının spor yaptırarak korunmasının teşkil ettiği, sporun kitlelere yayılmasının bu amacın teminine yarayacak araçlardan en etkini olduğu, sporun sadece fiilen spor yapanları değil, seyirciler için de eğitici ve sağlık kurallarına uygun bir ortamda yaşamaya sevk edici etkileri sebebiyle sporun geliştirilmesinin devletçe ele alınmasının öngörüldüğünü belirtmektedir.Türk spor politikasının amaç ve hedeflerini belirleyen, ana hatlarıyla ortaya koyan Anayasa hükmüne uygun olarak kanunlar Türkiye’ de gençlik ve spor politikalarının temelini oluşturduğu gerçeğinden hareketle bizlerinde Ünye ölçeğinde bazı talepleri bulunmaktadır.

         Cevizdere Spor Tesisleri’nde faaliyetlerini sürdüren futbol kulüplerinin Ordu il merkezinde temeli atılan odalar gibi bizlerin de kendimize  ait içinde soyunma odası,antrenör odası ve temel ihtiyaçlarının bulunacağı bir kulüp odasının yapılmasını.

Ünye’de tek futbol sahası olarak bulunan  Cevizdere Spor Tesisleri’e ulaşımda kulüplere yardımcı olunması.

Ordu il genelinde tribünü olmayan tek futbol tesisi özelliği taşıyan Cevizdere Spor Tesisleri’nde izleyicilerin maçlarımızı izleyebilmeleri için tribün yapılması.

Halı hazırda Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde bulunan halı sahanın büyütülerek en azından kulüplerin antrenmanlarını yapabileceği bir hale getirilerek Cevizdere Tesisleri’nde resmi müsabaka olduğunda diğer kulüplerin burada antrenman yapabilmelerinin sağlanması.

Atıl vaziyette bulunan Çınarsuyu  Suni Çim Tesisleri’nin tekrar faaliyete geçirilerek kulüplerin faydalanmasının sağlanması hususlarında taleplerimiz bulunmaktadır.

Devletimiz spor mevzuatı açısından gerekli yasal düzenlemeleri  yaparak Türk sporunun gelişmesi adına verdiği desteğin spor hizmetleri uygulaması seviyesinde Ünye’mizde de öncelikle çocuğun içinde bulunduğu ortamın değer taşıması ve yetişkinler tarafından da bu değerin sağlanması ve de yaşatılması gerekmektedir.Sevgi ve saygı birer değerdir ve önce çocuklar,gençler sevilmeli onlara saygı duyulmalı” denildi.

Deklarasyonunun altına Ünye Futbol Kulübü Başkanı Metin TAMTÜRK, Ünye Gençlerbirliği Kulübü Başkanı Abdullah BULAT, Ünye Gücü Futbol Kulübü Başkanı Hüseyin GERÇEKER, Çınarlıkspor Kulübü Başkanı Murat KARAMAN, Fevzi Çakmakspor Kulübü Başkanı Hasan ÇARKACI, Ünye Kartal Spor Kulübü Başkanı Hasan UYGUN ve Ünye 1957 Spor Kulübü Başkanı Ahmet YILDIRAN imza attı.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.