son haberler

Çocukların Dikkati Hayatını Kurtardı!

Yayınlanma Tarihi: 29 Ekim 2020 okunma

Çocukların Dikkati Hayatını Kurtardı!
Yaşam
0

Ünye’de sokakta oynayan çocukların dikkati nesli tükenme tehlikesi altında olan kulaklı orman baykuşun hayatını kurtardı.

Ünye’nin Atatürk Mahallesi’nde sokakta oynayan çocuklar mahallelerindeki bir  apartmanın penceresine çarparak yere düşen bir kuş gördüler. Çocukların ailelerine haber vermesi üzerine mahalle sakini Aysun Öztürk durumu yetkililere bildirdi. Kulaklı  Orman Baykuşu Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliği’nce  tedavisi yapılmak üzere koruma altına alındı.

Sokakta oynayan  duyarlı çocuklar kedi ve köpek saldırısını önlemek için ekipleri gelinceye kadar yaralı baykuşun başında beklediler. Kulaklı Orman Baykuşunu çocuklardan teslim alan DKMP Ünye Şefi Saygın Yıldırım veterinere götürerek tedavisine başlattı. Burada Veteriner Hekim Sibel Yılmaz Koyunoğlu tarafından baykuşun ilk müdahalesi yapıldı. Çarpmaya bağlı olarak üst gagasında zedelenme tespit edilen kuş için antibiyotik tedavisi başlatıldı. Yaraları sarılan kuşun bakım ve tedavilerinin tamamlanması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliğince veteriner hekim kontrolüne alındı.

Yaralı baykuş  gerekli tedavi -bakım – rehabilitasyon süreci tamamlanıp tamemen iyileştikten sonra tekrar doğal ortamına bırakılacak.

 

 

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.