son haberler

Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Su Klavuzu Tedavi Edildi

Yayınlanma Tarihi: 26 Ekim 2020 okunma

Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Su Klavuzu Tedavi Edildi
Yaşam
0

Ünye’nin Atatürk Mahallesi’nde duyarlı vatandaş Arsel Ozan Şenol tarafından 15 Ekim 2020 tarihinde görme yitisi azalmış, yaralı halde bulunan Su Kılavuzu (Rallus aquaticus ) Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliği’nce  tedavisi yapılmak üzere koruma altına alınmıştı. Tedavi-bakım – rehabilitasyon süreci tamamlanıp tamamen iyileşen su klavuzu   tekrar doğayla buluşturuldu.

Duyarlı vatandaş Arsel Ozan Şenol’un 15 Ekim 2020 tarihinde uçamayacak halde türününün ne olduğu bilmediği  bir kuş buldu. Kuşu hemen Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine teslim etti. Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefi Saygın Yıldırım, yelvegiller (Rallidae) familyasından Nesli tükenme tehlikesi altında olan bölgemizde nadir görünen  Su kılavuzu olduğunu tespit ettiği kuşu  Ünye de Hizmet Veren Özel Canik Veteriner Kliniğine götürdü. Burada  Veteriner Hekim Ali Güngör   Tarafından İlk müdahalesi yapılan su klavuzunun  gözlerinde enfeksiyona bağlı görme bozukluğu olduğu teşhis edildi.Su Klavuzu daha sonra bakım ve tedavilerinin tamamlanması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliğince veteriner hekim kontrolüne alındı.

Su Klavuzu (Rallus aquaticus) 10 günlük  Tedavi-bakım – rehabilitasyon süreci sonrasında yeniden görme yetisi kazandı.

Sazlık ortamlarda çamur veya sığ suda buldukları sucul bitkiler, böcek, küçük balıklar, salyangoz ve başka küçük canlılarla beslendiği bilinen, Nesli Tehdit altında olan  Su Klavuzu tamamen iyileştikten sonra , DKMP Ünye Şefi Saygın Yıldırım Tarafından   Habitatına uygun olarak Ünye İlçesi Sahilköy Mahallesindeki  Çınarsuyu deresi kenarındaki sazlık alanda tekrar doğayla buluşturuldu.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.