son haberler

Ünye’de Bulundu, Koruma Altına Alındı!

Yayınlanma Tarihi: 22 Temmuz 2019 okunma

Ünye’de Bulundu, Koruma Altına Alındı!
Yaşam
0

Ünye’nin Ortaköy-Kadafan Mahalesi’nde vatandaşlar tarafından bulunan Yediuyur (Glis Glis) adlı kemirgen türü bulunurken koruma altına alındı.

Mustafa Karaman ve Ailesi Ortaköy-Kadafan Mahallesi’ndeki fındık bahçesinde tırpan yaparken fındık ocağı arasında yaralı halde bir kemirgen buldu. Durumu Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefi Saygın YILDIRIM’a İhbar ederek fotoğraflarını gönderdi.

Yöre Üniversitesi uzmanlarından alınan bilgi doğrultusunda kemirgenin Yediuyur (Glis Glis) türü kemirgen olduğu belirlendi.

Yaşam alanı olarak ülkemizde Tarakya ve Karadeniz Bölgesinde ;  nemli, odun döküntüsü bol, yaprakları dökülen geniş yapraklı ormanlar ya da karma ağaçların olduğu ormanlar, meyva bahçelerinin olduğu ovalar ve dağlar, sık çalılıklar, genellikle fındık bitkisinin ve böğürtlen gibi küçük meyvelerin yaygın olduğu bölgeleri tercih ettiği Ayrıca ambarlar, kırsal bölgelerin ev eklentileri, tavan araları, mağaralar ve sık orman kenarlarında yaşadığı, Beslenmede en aktif oldukları dönem ekim ayı öncesi uykuya yatmadan önceki dönem olduğu. Özellikle eylül ayında tam anlamıyla çılgınca beslendikleri. Normal ağırlıkları 100 – 200 gram arasında değişen yediuyurların, kış uykusuna yatmadan önce 300 gram’a kadar ulaşabildiği Kış uykusunda vücut ağırlıklarının yarısını kaybettikleri. Kasımdan Mayıs ayına kadar 7 ay boyunca kış uykusunda kaldıkları isminide buradan aldıkları bilgisine ulaşıldı.

Duyarlı Vatandaş Mustafa Karaman, “doğanın dengesi gereği her canlının yaşama hakkının olduğunu düşündüğüm İçin Doğa Koruma ve Milli Parklar Ekiplerine haber verdim. Onlarda köyüme gelerek  yaralı bulduğumuz yediuyur türü yaralı kemirgeni koruma altına aldılar. İlgilerinden dolayı DKMP Ünye Şefi Saygın YILDIRIM ve DKMP Ordu Şube Müdürlüğü ekiplerine çok teşekkür ederim” dedi.

Yaralı hayvan daha sonra tetkik ve tedavisinin yapılması için  Ordu’nun Ulubey ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğüne hizmet veren anlaşmalı veteriner kliniğine götürülmek üzere DKMP Ordu Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.