son haberler

En Yetenekli Çocuklar Ordu’da

Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2018 okunma

En Yetenekli Çocuklar Ordu’da
Eğitim
0

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nin ilk etabında en yetenekli sporcuların Ordu’dan çıktığı açıklandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nin ikinci etabı başladı.

Ünye İlçe Spor Salonu’nda ilk etapta başarılı olan öğrenciler ikinci etapta yeteneklerini bir kez daha sergiledi. 8 istasyonda yetenek taramasına tabi tutulan öğrencilerin bilgileri genel müdürlüğe online olarak gönderildi. Yetenekli çocukların spor okullarına yönlendirilmesi ve olimpiyatlarda bu sporcuların yer almasını sağlamak için uygulanan projeyi İl ve İlçe Temsilcileri ile Spor Müdürleri değerlendirdi.

“İkinci Etap Aralık’ta Tamamlanacak”

Ordu Gençlik ve Spor İl Şube Müdürü Suat Ayaz, “ilk etabı 2017-2018 döneminde tamamladık. Şimdi ikinci etaba geçtik. İl genelinde yapılan çalışmalar kapsamında bugün Ünye’deki sporcuları test ediyoruz. Bu testlerin sonuçları Ankara’ya gidecek ve çocukların bundan sonra hangi branşa yönlendirileceği belirlenecek. Çocukların bir kısmı olimpiyat okullarında, eğitim merkezlerine ve spor liselerine yerleşecek. 2018-2019 aşamasını da Aralık ayı sonuna kadar bitireceğiz” dedi.

“İl Genelinde 4500 Çocuk Testten Geçti”

Ordu Okul Sporları İl Temsilcisi Yakup Davutoğlu ise “projemiz Türkiye genelinde 81 ilde uygulanan proje. Aynı zamanda hükümetimizin 100 günlük eylem planı içerisinde de yer almakta. Biz bu projeyi Mayıs ayında yaptık. İlimizde 4500 çocuğumuzu taradık. Taranan çocukların içerisinde seçilen çocukları yeniden test ediyoruz. Taramalarda 8 istasyon bulunuyor. Burada çocuklarımız sırasıyla gelerek bu istasyonlarda testlerden geçiyor. Bu bilgiler online olarak genel müdürlüğün bilgi havuzuna gönderiliyor. İlk etap testinde Türkiye genelinde yapılan yetenek taramasında Karadenizli çocuklar en yetenekli çocuklar olarak belirlenmiş. Bu çocuklarımızı yeniden gelişimlerini takip ediyoruz” dedi.

“Velilerimiz de Bu Projeye İlgi Duyuyor”

Okul Sporları Ünye Temsilcisi Metin Tamtürk, “Proje kapsamında Ünye’de 50 çocuğumuz seçildi. Yaklaşık 8 haftalık çalışmanın ardından çocuklarımız yeniden teste girdiler. Bakanlığımızın yapmış olduğu bu projeyi çok önemsiyoruz. Bugün Avrupa’da olimpiyatlarda elde edilen başarıların bu proje ile çok daha fazla olacağını düşünüyorum. Ünyeli velilerimiz de bu projeye ilgi duyuyor. Burada yer alan çocuklarımız ilk okul 3 ve 4. sınıfa gidiyor” dedi.

“Çocuklar 3 Yıl takip Edilecek”

Ünye Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Aydın Kuyumcu, “bu proje çocuklarımızın fiziksel olarak gelişimlerini olumlu yönde etkiliyor. Geçen yıl 900’ün üzerinde öğrencimizi teste tabi tuttuk. 90’ın üzerinde çocuğumuz kendilerini geleceğin sporcuları olma yolunda görme fırsatı buldu. Bu çocuklarımızın 3 sene boyunca takibi yapılacak. Yeteneklerine göre branşlarına dahil edilecek. O spor branşlarında antrenörleri nezdinde takibi yapılacak. Bu çocuklarımız geleceğin inşallah başarılı sporcuları olacak” dedi.

“En Yetenekli İl Ordu”

Müdür Kuyumcu ilk etap yapılan testlerde Karadeniz’in en yetenekli bölge Ordu’nun da en yetenekli il olduğunu ifade ederek “Yetenek taramasına katılan çocukların dinamikliği, çevikliği, esnekliği anlamında genel müdürlüğümüze gönderilen bilgi havuzu verisine göre Karadeniz’de yetenek taramasında en yetenekli il Ordu olmuştur” diye konuştu.

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.