son haberler

Okullar Açılmadan SRC ve Psikoteknik Raporunuzu Alınız

Yayınlanma Tarihi: 25 Şubat 2021 okunma

Okullar Açılmadan SRC ve Psikoteknik Raporunuzu Alınız
Eğitim
0

Ticari amaçla yük ve yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan araç sürücülerinin almak zorunda oldukları SRC 1 – SRC 2 – SRC 3 SRC 4 mesleki yeterlilik belgeleri ve Psikoteknik değerlendirme raporlarını mutlaka almaları tavsiyesinde bulunuldu.

Amaç, İnsan Kusuru Kazaları Azaltmak!

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Ünye Yunus Emre Psikoteknik Değerlendirme Merkezi Yetkilisi Psikolog Gizem CAN, Bu belgelerin temel amacının insan unsurundan kaynaklı olarak meydana gelebilecek trafik kazalarını azaltmak olduğunu ifade ederek, “bu açıdan sürücülerimizin SRC yönünden trafikte mesleki eğitimin kazandırılması amaçlanırken diğer yönden de bireysel tepkilerini ölçmek amaçlanıyor. Bu nedenle 1 Mart itibariyle öngörülen okulların açılması ile birlikte normalleşme süreci içerine gireceğimiz belirtilmekte olup, bununla ilgili her türlü ticari araç sürücülerinin bu belgeleri almaları kamu güvenliği açısından son derece önem arz etmektedir” dedi.

“Psikoteknik Raporu Olmayanlar Para Cezası İle Karşı Karşıya Kalabilir”

Yetkili SRC belgesi ve psikoteknik raporu olmayan sürücülere kasko sigortası ve trafik sigortası yükümlülüğü yönünden sorun oluşturacağı diğer taraftan da ruhsat sahibine ve sürücüye ayrı ayrı olmak üzere idari para cezası uygulanacağını hatırlatan Psikolog Gizem CAN “bu bakımdan sürücülerimizin herhangi bir cezai müeyyideye maruz kalmamaları ve mağduriyet yaşamamaları yönünden SRC belgelerini ve raporlarını en hızlı şekilde temin etmelerinin kendi menfaatlerine olacağını belirtmek istiyorum. Tüm sürücülere kazasız günler diliyorum” diye konuştu.

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.