son haberler

Düğünlere Koronavirüs Ayarı!

Yayınlanma Tarihi: 8 Temmuz 2020 okunma

Düğünlere Koronavirüs Ayarı!
Gündem
0

Ordu İl Hıfzıssıhha Kurulu 7 Temmuz’da yaptığı toplantıda Ordu İl genelinde düğünlerde bazı tedbirler aldı.

Düğün süresi 5 Saati Geçemeyecek!

Yapılan açıklamada, 1 Temmuz 2020 tarihinde başlayan düğün sünnet gibi organizasyonlarda kurallara uyulmaması nedeniyle salgının yayılma hızının arttığı ifade edildi. Bu nedenle, ” bazı yörelerde sokak veya köy düğünlerinin kına, gelin alma, konvoy oluşturma gibi faaliyetlerle üç güne kadar uzatıldığı, bu düğünlerde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği ve toplum sağlığının riske atıldığı, bu nedenlere bağlı olarak bazı mahalle ve köylerin karantinaya alınmak zorunda kalındığı görülmektedir.

Salgının kalabalık ortamlardaki hızlı yayılımı göz önünde bulundurarak,

Ordu ili genelinde;

1. Mahallelerde ve/veya sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde mahalli özellikler dikkate

alınmak suretiyle ve 10.00-22.00 saatleri arasında beş saati geçmeyecek şekilde Kaymakamlıklarca belirlenmesine,Yukarıda belirtilen çerçevede, çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyetlere neden olunmamasına,gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmadığının denetlenmesine, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,Oy birliği ile karar verilmiştir “denildi.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.