son haberler

TMO 2017 Fındığını Satışa Çıkardı

Yayınlanma Tarihi: 22 Şubat 2018 okunma

TMO 2017 Fındığını Satışa Çıkardı
Ekonomi
0

TMO, fındık üreticilerinin ürünlerini makul fiyatla satması ve piyasalardaki istikrarın sağlanması amacıyla; 11 İlde, 46 noktada, randevu verilen 100 bin üreticinin %75’inden 138 bin ton fındığını alarak karşılığında 1,3 milyar TL ödedi.

TMO’nun şimdi ise fındık satışına başladığı öğrenildi. Açıklamada, “Bugüne kadar piyasalar yakından takip edilmiş olup stoklarımız talep oluncaya kadar satışa açılmamıştır. Gelinen noktada ise; fındık ihracatının geçen yıla göre yaklaşık % 35 fazla olması, iç piyasa tüketimindeki artış ve stok göz önüne alındığında stoklarımızdaki fındığa ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, stoklarımızda bulunan kabuklu fındıklar (Giresun Şube stoklarındaki Giresun Kalite ELÜS ve Derince Şube stoklarındaki Levant Kalite hariç) %50 sağlam iç fındık esasına göre peşin bedel mukabilinde KDV hariç olmak üzere; Giresun kalite kabuklu fındıklar için ; 12,50 TL/kg,

Levant kalite kabuklu fındıklar için ; 11,50 TL/kg,

Sivri kalite kabuklu fındıklar için ; 10,50 TL/kg, fiyatla satışa açılmıştır.

2016 yılı mahsulü fındıklar açıklanan fiyatlardan 0,50 TL/kg indirimli olarak satılacaktır.

Satış fiyatımız aylık olarak belirlenecek olup yukarıda açıklanan fiyatlarımız 31 Mart 2018 tarihine kadar geçerlidir. Satışa açılan Giresun ve Sivri Kalite fındıklar için talebin yoğun olacağı öngörüldüğünden dağıtım tutar/miktar üzerinden yapılacaktır. Giresun ve Sivri Kalite fındık talep edenlerin 26 Şubat 2018’e kadar bedelini yatırmaları gerekmektedir” denildi.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.