son haberler

Ünye’de Aşure İftarı

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2018 okunma

Ünye’de Aşure İftarı
Gündem
0

Hicri yılbaşı olan Muharrem ayı dolayısıyla Ünye Belediyesi tarafından vatandaşlara aşure dağıtıldı. Akşamında ise Ünye Belediyesi tarafından Muharrem ayı iftar yemeği verildi.
Ünye Büyük Cami ve Orta Cami mevkiinde yaklaşık 2 bin kişi mübarek Muharrem ayının 10.gününe denk gelen aşure gününde uzun kuyruklar oluşturdu.
Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ve Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye Belediyesi tarafından hazırlanan aşureleri yaklaşık 2 bin kişiye kendi elleriyle dağıttı.
Akşamında ise Ünye Belediyesi tarafından Atatürk Parkı sosyal tesislerinde iftar yemeği verildi.
İftar yemeğine Ak Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Protokol üyeleri, Ünye Alevi Derneği üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yaklaşık 600 kişinin katıldığı programa, Ordu Ak Parti milletvekili metin Gündoğdu, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin güney, Ünye Garnizon Komutanı Bünyamin Dönmez, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Ünye Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Tavlı ve yönetimi, Ünye Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı İsa Maral ve yönetimi, Ünye İyi Parti İlçe Başkanı Av. İrfan Demir ve yönetimi, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu başkanları katıldı.
DERNEK BAŞKANI BEŞLİ, “CEMEVLERİ STATÜ KAZANMALI”
Ünye Alevi kültür Derneği Başkanı Yüksel Beşli, Muharrem Ayı’nın bir bayram değil, matem ayı olduğunun altını çizerek, Muharrem Ayı’nın önemini anlatarak, günümüzde Aleviliğin sorunlarına değindi. Beşli konuşmasında, ayrıştırıcı değil, birleştirici politikaların izlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Cemevlerinin de statü kazanması gerektiğini söyleyen Yüksel Beşli, cemevlerinin de bir ibadethane olduğunu söyledi.
ALEVİ DEDESİ ÇOLAK, “İSLAMİYET ÖZÜNE DÖNMELİ”
Beşlinin ardından söz alan alevi Dedesi Emrah Çolak, Muharrem Ayı’nın tüm canlıların kurtuluşa erdiği ay olduğunu söyleyerek söze başladı. Çolak, “Bugün yozlaştırılan İslâmiyet’in özüne dönülmesidir bizim mücadelemiz. Dünyada bütün dinler mazlumlar adına tutulmuş oruç yoktur. Hicri yılbaşı olarak kabul edilen Muharrem ayında Peygamber efendimizin torunu Hz. Hüseyin ve beraberindekiler Kerbelâ’da Yezid’in ordusu tarafından şehit edilmişlerdi. Biz, ölen o masumlar için Muharrem ayında 3 gün de yas için oruç tutarız. Muharrem yas ayıdır. O nedenle biz, bu ayda et yemeyiz çünkü, hiçbir canlıya zarar vermek istemeyiz. Ormanlardan odun kesmeyiz canlının hayatına son vermemek için… Dedim ya, bizim için yas ayıdır. Kerbela savaşı iki tarafın çıkar savaşıdır. İyi ile kötünün, aydınlık ile karanlığın, zalim ile mazlumun savaşıdır Kerbela. Hz. Hüseyin tüm mazlumların yanındadır. 1338 yıl sonra aşk ile anıyoruz.” dedi.
BAŞKAN ÇAMYAR, “Ortak düşmanımız cehalet olmalı”
Programa ev sahipliği yapan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar konuşmasında, “Hicri ay hürmet ayıdır. Rabbimizin 10 peygamberine ikram yaptığı aydır. Muharrem ayı içinde yaşanan Aşura, Arapça “aşûra” kelimesinin onuncu gün anlamına gelmesiyle isim almıştır. Aşura günü iyilik yapma, Allah’ın ihsanının bol olduğu, sonsuz ikram ayıdır.
Muharrem ayı maalesef, üzücü olayların yaşandığı aydır. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in en sevdiği iki torunundan bir tanesinin şehit edildiği aydır. Ortak düşmanımız cehalet olmalıdır. Bugün birlik, beraberlik içerisinde bu sofrada oturabiliyorsak, bunun sebebi, aynı bayrak, aynı vatan ve aynı dinin mensubu olmamızdandır. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Programı organize eden Alevi Kültür ve Dayanışma Derneğimize ve katılan tüm değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, Allah tuttukları oruçları kabul etsin diyorum” dedi.
KAYMAKAM GÜNEY, “Dinimiz, kitabımız, kıblemiz biR”
Programın konuğu olan Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise, Muharrem Ayı’nda acı olayların yaşandığını belirterek, “Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın.” Dedi.
“Dinimiz, kitabımız, kıblemiz bir…” Diyen Kaymakam Güney, acı veren olaylardan ders çıkararak niyetlerimizi ortaya koymalıyız. Ülkemizde bugün herkes kendi inançlarına göre yaşayabiliyor. İnşallah hepimiz, Ehli Beyt’e yakışır Müslümanlar oluruz. Böyle bir programda bizleri bir araya getirerek, birlik ve beraberlik içinde olmamıza vesile olan Ünye Belediye Başkanımız Ahmet Çamyar, Ünye alevi Kültür ve Dayanışma Derneği ve katılan tüm vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
MİLLETVEKİLİ GÜNDOĞDU, “Bizim sizinle hiçbir zaman ayrı-gayrımız olmadı”
Son olarak programa onur konuğu olarak katılan Ordu Ak Parti Milletvekili Metin Gündoğdu söz alarak, “Bizim sizinle hiçbir zaman ayrı-gayrımız olmadı. Biz Yezid ismini hiçbir zaman kullanmadık. Benim makamımda arka duvarda Hz. Ali’nin kılıcı Zülfikar vardır. 82 milyon bir ve beraberiz. Bir olacağız, diri olacağız… Bu güzel iftar programını organize eden Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çamyar’a, Ünye Alevi Kültür Derneği’ne, sofrada bir araya gelen sivil toplum örgütleri başkanlarına, siyasi ilçe başkanlarına teşekkür ediyorum. 82 milyon olarak, hep birlikte kaderimizi birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Kültür Bakanlığı olarak çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.