son haberler

Kır, “Semt Sahalarını Önemsiyoruz”

Yayınlanma Tarihi: 22 Ocak 2021 okunma

Kır, “Semt Sahalarını Önemsiyoruz”
Spor
0

ORDU ASKF Genel Başkanı Metin Kır, Ünye TV’ye yaptığı ziyaretinde amatör sporu değerlendirdi. Semt sahalarının artması gerektiğinin altını çizen Kır, bunun hem gençler için hem de amatör spor kulüpleri için çok önemli olduğunu belirtti.

Mevcut Başkan Mustafa Kılıç’ın sağlık sorunları nedeniyle istifasının ardından yönetim kurulu kararı ile başkanlığa seçilen Ordu ASKF Genel Başkanı Metin Kır beraberinde Genel Başkan Yardımcısı Murat Ülgen ve Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet Kışla ile birlikte Ünye TV’yi ziyaret etti.

Yönetim olarak yenilenme sürecinde olan Ordu ASKF’nın pandemi nedeniyle genel kurul yapamadığını ancak yönetimin kendi içinde yeni bir oluşuma gittiğini belirten Genel Başkan Kır, “yönetim kurulu kararı ile göreve geldik ve çalışmalarımıza başladık. Bu anlamda Ünye’de bulunan siz basın mensuplarımızı ziyaret ederek istişarelerde bulunuyoruz. Çalışmalarımız BAL Ligi ve Amatör Liglerle ilgili çalışmalar yürütüyoruz. BAL liginin bir aksilik olmaması durumunda Mart Ayı ortalarında ya da sonunda başlaması planlanıyor. Bununla ilgili kitapçıklar dağıtılmaya başlandı. Geçen sene 150 kulüp vardı, bu yıl ise 268 takım BAL ligine çıkartılmış oldu. İlimizde de 4 takım BAL liginde mücadele edecek. Bununla ilgili Amatör Spor Kulüplerinin 6 formülü vardı. Şimdi iki tane daha eklendi. Bunlardan biri Antalya’da büyük otellerde tek devreli lig usulü bir formül. Bu konu tartışmaya açık. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu öneri ve kararları doğrultusunda Hükümet ve en son federasyon bu konuda kararını verecek. Bu sürecin ardından BAL Ligi başlayacak gibi gözüküyor. Ama amatör liglerle alakalı da aslında bakarsanız oynanması kanaati var. Bununla ilgili çalışmalar var. Pandeminin seyri de bu maçların başlayıp başlamamasında etkili rol oynuyor. Son olarak konu Cumhurbaşkanımıza iletildi ve kendisi ‘incelemem gerekiyor’ dedi. Bununla ilgili de 18-16-14- ve 12 yaş grubu oynatılabilir. Bu bir geçiş süreci. Bu seneyi hep birlikte atlatacağız” dedi.

Pandemi döneminde amatör spor kulüpleri ve sporcuların yaşadıkları sorunları dile getiren Kır, “Ordu’da bize bağlı yaklaşık 100 kulüp var. Bunların 38-40 tanesi futbol, diğerleri ferdi sporlardır. 25 Temsilcilik var. Bu da tabi binlerce genç demektir. Pandemi döneminden bu gençlerimiz etkilendi. Ordu ASKF gönüllülük esasına dayalı bir STK. Yönetimin maaş almadığı tamamen bu işin gönülden yapıldığı bir yer. Biz çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştiriyoruz. 35 yılımı spora verdim ve birikimlerimi ve kazanımlarımı amatöre yansıtmak için gayret gösteriyorum. Neticede biz amatörden geldik ve kazanımlarımızı ve tecrüvbelerimizi amatöre aktarmaya çalışıyoruz. Biz yerel yönetimler ve spor bakanlığına öneri sunuyoruz. Yaptırım güçleri yerel yönetimler ve spor bakanlığımızındır. Bu süreçte bakanlığımız bir çok kulübe yardımda bulundu. Yardım almayan kulüplerimizi de biz takip ederek bakanlığımıza bildirdik. Yeni bir bütçe oluşunca mağdur olan kulüplere de destek sağlanacaktır” diye konuştu.

“Semt Sahalarını Önemsiyoruz”

Spor amaçlı şehrin belli noktalarına kazandırılan sahaların gençler için önemli olduğunu ancak mahallere kurulacak semt sahalarının daha çok önem kazandığını ifade eden Genel Başkan Kır, “en büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. Bizim saha eksiklerimiz ne kadar yapılmış olsa da yine var. Sahalarımız yetmiyor. Özellikle bizim Semt Sahalarına ihtiyacımız var. Ünye Çınarsuyu’na çocuklar dolmuşla gidecek. Cevizdere’ye dolmuş yok orası başlı başına sorun. Ama şehrin içinde olsa sahalar daha ulaşılabilir ve kullanılabilir olur. Atatürk Parkı’ndaki sahanın yenilenmesi gerekiyor. Yerel idarecilerimiz her mahalleye saha yaparsa daha çok gencimiz faydalanır. Bu her zaman halı saha olmaya da bilir. Belirlenen bölge toprak sahaya da dönüşebilir. Hem velilerimizin de aklı çocuğunda kalmamış olur. Bu nedenle federasyon olarak semt sahalarını önemsiyoruz. Bu konunun takipçisi olacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.